Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru ? - Warto wiedzieć - Ruch drogowy

Warto wiedzieć

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru ?

Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu wówczas rower oraz wózek rowerowy powinien posiadać dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej.

Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Są jednak sytuacje gdy np. pogoda gwałtownie się zmienia a wraz z nią pogarsza się widoczność lub też wycieczka rowerowa nieoczekiwanie się przedłuża do zapadnięcia zmierzchu, wówczas dla własnego bezpieczeństwa rowerzysta powinien włączyć światła roweru. Tak wiec bezpieczniej jest nie demontować świateł mimo, iż przepisy na to pozwalają.

Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru; nie dotyczy przyczepy jednokołowej.

Ważniejsze informacje dotyczące warunków jakie powinny spełniać światła roweru:

  • światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m; dopuszcza się migające światła pozycyjne;
  • światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu.

Dopuszcza się umieszczanie świateł odblaskowych

  • barwy żółtej samochodowej:

a) na bocznych płaszczyznach kół z tym zastrzeżeniem, że z każdego boku roweru powinny być widoczne co najmniej dwa światła: co najmniej po jednym, umieszczonym na kole przedniej osi oraz na kole tylnej osi,

b) na pedałach roweru;

  • barwy białej – dodatkowo z przodu roweru i wózka rowerowego.

W rowerach, wózkach rowerowych i przyczepach rowerowych dopuszcza się również :

  • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony, albo
  • elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół tych pojazdów.

M.Ś.

Obowiązkowe wyposażenie roweru regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Tekst jednolity zostal ogloszony w Dzienniku Ustaw z dnia 15 grudnia 2016 r.