Odblaskowa akcja śląskiej drogówki - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaskowa akcja śląskiej drogówki

Data publikacji 12.10.2016

Policjanci ze śląskiej drogówki przeprowadzili nietypową akcję na drogach. Jej celem było zwrócenie uwagi uczestników ruchu na bezpieczeństwo pieszych i na to, jak ważne jest noszenie przez nich elementów odblaskowych. Mundurowi do działań zaangażowali kierowców, którzy zamiast mandatu mieli za zadanie wręczyć odblaski 3 napotkanym pieszym, którzy byli słabo widoczni na drodze.

Policjanci ze śląskiej i cieszyńskiej drogówki tym razem do akcji zaangażowali kierowców. Głównym jej celem była troska o bezpieczeństwo pieszych i uświadamianie im, jak tragicznie może zakończyć się wędrówka słabo widocznej osoby po zmierzchu.

W tym przypadku mundurowi nie skupili się tylko na rozmowach z pieszymi, ale do akcji zaangażowali także kierowców! Policjanci wręczali im fluorescencyjne opaski prosząc, aby przekazali je tym pieszym i rowerzystom, których będą mijali podczas drogi, a którzy ich zdaniem są mało widoczni dla nadjeżdżających pojazdów.

Zdaniem policjantów, taki przekaz wpłynie na świadomość niewidocznych po zmierzchu pieszych i rowerzystów. Już sama rozmowa pieszego z kierowcą, który miał problem z jego dostrzeżeniem, może uzmysłowić pieszemu, że nie nosząc elementów odblaskowych naraża się na potrącenie.

Mundurowi podkreślali, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Stróże prawa apelują, by nosić je w każdej sytuacji ograniczonej widoczności, nie tylko po zmierzchu w obszarze niezabudowanym. Chodzi bowiem o życie i zdrowie każdego uczestnika ruchu drogowego.

Tego typu działania uczą współodpowiedzialności za bezpieczeństwo zarówno tych zmotoryzowanych, jak i słabiej chronionych użytkowników dróg. Warto pamiętać, że dzięki odblaskom piesi mogą zostać szybciej zauważeni przez kierowców i tym samym uniknąć skutków tragicznego potrącenia przez samochód.

 

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja