Pierwszy trening doskonalenia jazdy dla kierowców - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy trening doskonalenia jazdy dla kierowców

Data publikacji 17.10.2016

Inicjatorem treningu doskonalenia jazdy dla kierowców byli policjanci z Inowrocławia, którzy zainteresowali sprawą WORD w Inowrocławiu, PZMOT oraz Starostwo Powiatowe. Przedstawiciele tych instytucji zorganizowali pierwszą edycję doskonalenia. Były to nie tylko warsztaty z techniki jazdy, ale też trening intelektualny. Wszystko po to, aby działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W sobotę (15.10.2016r.) na terenie WORD przy ul. Orłowskiej w Inowrocławiu odbyły się warsztaty dla kierowców. Każdy chętny, kto chciał wziąć w nich udział musiał zadzwonić do inowrocławskiej policji i podać hasło „Jeżdżę bezpiecznie”. W ciągu kilkunastu minut mieliśmy kompletną grupę, czyli 12 osób. Warunkiem udziału było posiadanie prawa jazdy.

Uczestnicy przybyli z całymi rodzinami. Plan warsztatów i ich cel omówili inicjatorzy akcji: asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski z komendy policji w Inowrocławiu. Dzień zaplanowano tak, by kierowcy mogli dowiedzieć się jakie najczęściej błędy są popełniane na drogach i co jest ich przyczyną. Nie mogło się przy tej okazji obyć bez konkretnych przykładów z policyjnej służby. Dlatego też policjantki z „drogówki” sierż. szt. Magdalena Matuszak i sierż. szt. Dorota Gąsiorowska udzieliły wyczerpujących informacji na ten temat. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla „kursantów” było spotkanie z ratownikiem medycznym P. Radosławem Manerowskim, który mówił o zasadach pierwszej pomocy przedmedycznej i uczył co zrobić, gdy kogoś trzeba reanimować. W ćwiczeniach bardzo chętnie wzięły udział dzieci.

Diagnosta PZMOT-u P. Zbigniew Wąsowski omówił to, o czym należy pamiętać, gdy chodzi o stan techniczny pojazdu – „Podnieś pokrywę samochodu, a diagnosta prawdę ci powie”. Diagnosta wyjaśnił, jakie sytuacje najczęściej powodują, że auto jest w złym stanie technicznym i o czym zapominają kierowcy.

Następnie uczestnicy mieli możliwość usiąść za kierownicą samochodu WORD-u i trenować na placu manewrowym. Jazda odbyła się pod czujnym okiem i z instruktażem egzaminatora P. Lucjana Leśniaka. Pokonanie slalomu i cofanie po łuku nie było trudne, do czasu, gdy kierujący założyli alkogogle. Uczestnicy najeżdżali na słupki, nie umieli ocenić odległości, mieli zmienione pole widzenia i brak świadomości nawet o tym, czy jadą prosto. W ten sposób policjanci chcieli udowodnić, jak może zachowywać się i widzieć osoba, która kieruje w stanie nietrzeźwości i to jak wielkim jest zagrożeniem na drogach.

Kierowcy zasypywali mnóstwem pytań policjantów, ratownika medycznego egzaminatora oraz diagnostę i słusznie, bo taki też cel miało to przedsięwzięcie- wyjaśnić wątpliwości. Na koniec każdy otrzymał upominki. Kierownik WORD-u wręczył dzieciom edukacyjne książeczki i odblaski. Szefowa PZMOT-u wyposażyła uczestników w kamizelki odblaskowe oraz etui do dowodów rejestracyjnych. Policjanci wręczyli dzieciom i uczestnikom, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, polfinki, znaczki odblaskowe i książeczki. Kierowcy otrzymali też kodeksy ruchu drogowego.

Organizatorzy już teraz planują kolejną edycję. Samochód do treningu będzie wyposażony wówczas w troleje. Uczestnicy będą mogli poćwiczyć, jak radzić sobie na drodze w razie poślizgu.

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja