Zadbaj o bezpieczeństwo - sprawdź światła swojego pojazdu - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbaj o bezpieczeństwo - sprawdź światła swojego pojazdu

Data publikacji 13.12.2016

Akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” będzie trwała jeszcze do 21 grudnia br. Sygnały, które otrzymujemy od uczestników ruchu drogowego świadczą o tym jak potrzebne są działania na rzecz prawidłowych świateł pojazdu.

Oto jeden z maili:

Jestem kierowcą zawodowym. Wiem, że to błaha sprawa, ale my kierowcy już nie możemy znieść,  a właściwie  nasze oczy nie wytrzymują tych źle włożonych żarówek od świateł mijania, oślepiających kierowców z przeciwka.  Sprawa jest naprawdę  poważna i proszę mi wierzyć są odcinki gdzie 20% pojazdów jedzie po zmroku albo z światłami przeciwmgłowymi  albo dziennym albo źle włożonymi żarówkami od św.  przeciwmgłowych. Naprawdę przed świętami można by połączyć z jakąś akcją i wyłapać co niektórych wjeżdżając do miast lub wyjeżdżających z niewłaściwym oświetleniem.

Błagam, zróbcie coś,  przeglądy techniczne nie wystarczają, ludzie świadomie tak jeżdżą. Nie wiem czy moje oczy długo jeszcze pociągną.

Grzegorz ze ŚWIDNICY

Zdaniem Policji światła nie są wcale „błahą sprawą”. Są jednym z bardzo istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zarówno kierowców jak i pieszych. Prawidłowo wyregulowane reflektory oświetlają  nie tylko jezdnię, ale także część pobocza, umożliwiając kierowcy dostrzeżenie pieszych.  Niestety bardzo często bywa tak, że pobocze  prawie w ogóle nie jest oświetlone, natomiast żarówki świecą wprost w oczy kierowcy nadjeżdżającego z naprzeciwka. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do wypadku drogowego. Wielu kierowców, skarży się na tych, którzy chałupniczo wykonują „tunig” świateł poprzez zakładanie żarówek ksenonowych do lamp nieprzystosowanych do nich. Zazwyczaj robią to młode osoby, które chcą aby ich używane auto lepiej się prezentowało. Nie zdają sobie sprawy, że stwarzają poważne zagrożenie.

Akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” daje możliwość nieodpłatnego skontrolowania świateł pojazdu.

Poniżej zamieszczamy wykaz stacji kontroli pojazdów, które w ramach akcji prowadzonej wspólnie z Policją nieodpłatnie sprawdzą stan oświetlenia pojazdu. 

BRD KGP

Pliki do pobrania

Polska Policja