Konferencja podsumowująca projekt „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja podsumowująca projekt „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

Data publikacji 27.01.2017

W Szczecinie odbyła się konferencja podsumowująca „Projekt Norweski” prowadzony od kwietnia 2016 roku, a finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. Beneficjentem tego projektu jest Komenda Główna Policji.

 

Konferencja trwała od 25 do 26 stycznia br. Celem współpracy nawiązanej pomiędzy Policją norweską i polską jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk mogących przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

W ramach powyższej inicjatywy na przełomie maja i czerwca 2016 roku odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli polskiej Policji w Norwegii. Właśnie podczas tej wizyty narodził się pomysł organizacji Dnia Odblasków, który każdego roku odbywa się w Norwegii.  Biorą w nim udział wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz znani celebryci, którzy promują zwyczaj noszenia odblasków. Zakupy elementów odblaskowych z funduszy norweskich pozwoliły na zorganizowanie Dnia Odblasku także w Polsce (relacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej KGP oraz KWP).

Wartość projektu ogółem wyniosła 520 000 zł.  Z funduszy tych zakupiono 6 szt. bardzo nowoczesnych laserowych mierników prędkości z wizualizacją TRU CAM II za kwotę 327 103,74 PLN. Sprzęt trafił do KWP w Gdańsku i Szczecinie.

Zakupy objęły także 30 tys. opasek odblaskowych, 30 tys. zawieszek zapachowych, 10 tys. breloczków z lampka LED, 1200 pamięci USB.

Na konferencji w Szczecinie podsumowującej projekt obecni byli goście z Norwegii: pan Runar Karlsen – Szef Policji Mobilnej i pan Roar Skjelbred Larsen Vice Szef Policji Mobilnej, którzy przedstawili stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Norwegii oraz opowiedzieli o dniu odblasków. Wszyscy uczestnicy wzięli też udział w Dniu Odblasków zorganizowanym 25 stycznia br. przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie.  

W konfrencji uczestniczyli również przedstawiciele Policji z Brandenburgii, a także duże grono polskich policjantów, wśród nich znaleźli się: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski , I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Krzysztof Kozelan, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Hubert Kowalczewski, Naczelnicy Wydziałów Ruchu Drogowego KWP/KSP. Podczas konferencji wystąpienia mieli także przedstawicieli innych instytucji i organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Polsce m.in. Instytutu Transportu Samochodowego, Fundacji Centrum BRD, GDDKiA.

Konferencję prowadził Zastępca Dyrektora Biura Ruchu Drogowego KGP insp. Piotr Owsiewski.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP/mw)