Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 06.03.2017

W dniu 7 marca 2017 roku Policja prowadziła na terenie całego kraju działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący pojazdem silnikowym - rowerzysta.

Pora roku kiedy widoczność na drogach jest najgorsza powoli dobiega końca, jednak dzień ciągle jest dość krótki i piesi poruszający się późnym popołudniem oraz wieczorem  są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. Dlatego też piesi powinni konsekwentnie używać elementów odblaskowych.Obowiązkowo po zmierzchu na obszarze niezabudowanym ale też, dla własnego bezpieczeństwa, na obszarze zabudowanym - zarówno poruszając się po ulicach większych miast jak i w niewielkich miejsowościach.

Należy pamietać, że bezpieczeństwo pieszych, podobnie jak i rowerzystów, jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też w czasie prowadzonych działań policjanci będą zachęcać niechronionych uczestników ruchu do noszenia elementów odblaskowych. Zwrócą też baczną uwagę na przestrzeganie przez nich przepisów prawa o ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo osób pieszych – statystyka

W 2016 roku odnotowano 8 461 wypadków z udziałem osób pieszych (25,1% ogółu), w których  zginęło 868 pieszych (38,7% ogółu), a 7 974 pieszych odniosło obrażenia ciała (19,6% ogółu).

Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodziło w obszarze zabudowanym, jednakże skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym były tragiczniejsze, gdyż prawie w co trzecim wypadku zginął człowiek, zaś w obszarze zabudowanym w co trzynastym.

Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki zanotowano w miesiącach jesienno - zimowych (październik-grudzień).

Zdarzenia z udziałem pieszych, to w większości zdarzenia zakwalifikowane jako „najechanie na pieszego”, pozostałe to inne zdarzenia, w których pieszy został poszkodowany np. w wyniku zderzenia dwóch pojazdów, a następnie wjechania pojazdu na chodnik, wjechania w wiatę przystanku komunikacji, uderzenie w słup lub znak, który przewracając się uderzył w pieszego lub też pieszy przyczynił się do powstania wypadku drogowego nie doznając w nim obrażeń ciała.

Najwięcej wypadków spowodowali kierujący pojazdami, jednakże najwięcej osób zginęło w  wypadkach, w których sprawcami byli sami piesi.

Bezpieczenstwo rowerzystów – statystyka

W 2016 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 737 wypadkach drogowych, w których zginęło 271 rowerzystów, a rany odniosło 4 298 osób (4 276 kierujących rowerami i 22 pasażerów). W porównaniu do roku ubiegłego, zwiększyła się liczba wypadków z udziałem rowerzystów o 103 (+2,2%).

Większość wypadków z udziałem  rowerzystów miała miejsce na obszarze zabudowanym – 4 075 zaś na obszarze niezabudowanym wypadki cechowały się wysoka ofiarochłonnością, w 662 wypadkach zginęło 119 osób, tj. prawie w co szóstym wypadku była ofiara śmiertelna,gdy na obszarze zabudowanym w co dwudziestym siódmym. Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce w miesiącach letnich, jednak marzec jest tym miesiącem kiedy liczba zdarzeń z ich udziałem zaczyna narastać.

Powrót na górę strony