POLICYJNE DZIAŁANIA NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

POLICYJNE DZIAŁANIA NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO

Data publikacji 27.11.2017

W dniu 27 listopada 2017 roku Policja będzie prowadziła na terenie całego kraju działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych.

Bezpieczeństwo pieszych,  jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też w czasie prowadzonej akcji policjanci będą zachęcać niechronionych uczestników ruchu do noszenia elementów odblaskowych, które piesi zwłaszcza o tej porze roku konsekwentnie powinni używać. Nośmy je tak, aby były widoczne światłach samochodu.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki Policja odnotowuje w miesiącach jesienno-zimowych (październik-grudzień). Tak więc aktualnie stan zagrożenia pieszych w ruchu drogowym jest na najwyższym poziomie.

Przypominamy wszystkim pieszym o korzystaniu z elementów odblaskowych, których używanie jest obowiązkowe po zmroku, poza terenem zabudowanym. Równie ważny jest na drodze wzajemny szacunek i  odpowiedzialność – bez tego nie można mówić o bezpieczeństwie.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 roku odnotowano poprawę bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, jednak wciąż ofiar śmiertelnych wśród pieszych jest za dużo. W okresie I-X.2017 r. miało miejsce 5 847 wypadków z udziałem pieszych (w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku mniej o 514, -8,1%), w zdarzeniach tych zginęło 594 pieszych (mniej o 24, -3,9%), a 5 428 zostało rannych (mniej o 520, -8,7%).

BRD KGP