KWP w Olsztynie: Rozbierz z nami choinkę - podaruj bezpieczeństwo bliskim - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

KWP w Olsztynie: Rozbierz z nami choinkę - podaruj bezpieczeństwo bliskim

Data publikacji 22.12.2017

W ubiegłym roku, tuż przed świętami, przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji stanęła choinka przystrojona setkami odblasków. Zależało nam, by każdy, kto potrzebował odblasku, wziął go sobie z naszej choinki. Akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie. W tym roku „odblaskowych choinek” będzie więcej. Pojawią się w wielu miejscach regionu. Policjanci proszą: „Rozbierz z nami choinkę – podaruj bezpieczeństwo bliskim”.

W ubiegłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami zbliżały się święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisło wiele odblasków podarowanych przez firmę Michelin Polska, a policjanci i pracownicy KWP w Olsztynie, którzy je tam zawiesili, zwrócili się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”. W tym roku w wielu miejscach regionu staną podobne świąteczne drzewka, dla wszystkich, którzy będą chcieli ponownie odpowiedzieć na ten apel.

Każdy pieszy będzie mógł wybrać sobie wiszący na choince element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Jest jednak warunek: każdy, kto zabierze odblask z choinki, musi zobowiązać się, że będzie używał go po zmroku lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie.

Najlepszy prezent - bezpieczeństwo

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać.

W ferworze świątecznych przygotowań jesteśmy bardziej niż zwykle rozkojarzeni. Dlatego prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o koncentrację i rozwagę. A tych, którzy nie mają odblasków, zapraszamy do nas.

18 grudnia : Elbląg, Pasłęk, Tolkmicko, Gronowo Elbląskie

Policyjne drzewka w poniedziałek staną przed dwiema elbląskimi redakcjami oraz Komisariatem Policji w Pasłęku, Rewirami Dzielnicowych w Tolkmicku i w Gronowie  Elbląskim. Wszystkie będą ubrane w odblaskowe światełka.

W poniedziałek od godziny 12.00  przystrojone wcześniej zielone drzewka będzie można „rozbierać”. A odblaski zabrać i wykorzystać przyczepiając je do ubrania lub podarowując bliskim.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.

- Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze - mówi podkom. Tomasz Krawcewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.  - Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zielone drzewka na akcję „Rozbierz z nami choinkę” przekazało Nadleśnictwo Elbląg.

Odblaskowa choinka czeka w Gołdapi

Wczoraj na Placu Zwycięstwa w Gołdapi odbył się rodzinny Jarmark Bożonarodzeniowy. W  trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci wspólnie z mieszkańcami „ ubrali” choinkę w elementy odblaskowe. Drzewko z zawieszkami będzie stało w holu budynku Komendy Powiatowej Policji i każdy odwiedzający będzie mógł wybrać sobie dowolny element odblaskowy i zabrać go ze sobą.

Ostróda

Już jutro od godziny 10.00 przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie przy ul. Handlowej 6 będzie czekać ubrana choinka. 

Każdy pieszy, który zechce odpowiedzieć na ten apel - "Rozbierz naszą choinkę i podaruj bliskim bezpieczeństwo na święta", może podejść do policyjnego drzewka, wybrać sobie wiszący na nim element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Jest jednak jeden warunek- każdy, kto zabierze ze sobą odblask musi zobowiązać się do jego noszenia lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie.

Bartoszyce

We wtorek (19.12.2017) do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, przyszły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach i przyniosły ze sobą własnoręczne przygotowane ozdoby. Na dzieci w holu budynku czekała choinka już udekorowana odblaskami. Dzieci początkowo zdziwiły się, jak usłyszały, że mają ją rozebrać. "Jak to? Przecież na Święta to się ubiera choinkę, a nie rozbiera" - powiedział jeden z chłopców. Jednak gdy zobaczyły kolorowe odblaski z chęcią zdjęły je z choinki i poprosiły, aby pomóc im przymocować je do zamka w kurtce. Dzieci z ochotą udekorowały choinkę bobkami, gwiazdki i łańcuchy, które wcześniej same przygotowały, specjalnie na tę okazję.

Mrągowo

Tylko godzina wystarczyła mieszkańcom Mrągowa, by rozebrać choinkę z odblasków. "Weź odblask na drogę!" z takim hasłem stanęła w środę (20.12.2017) przed Komendą nietypowa świąteczna choinka. Nietypowa, dlatego, bo ubrana w odblaski. Mało tego, bezkarnie można było ją rozebrać i założyć na siebie odblask. Akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie, przechodnie zdjęli z niej ponad sto odblasków w ciągu godziny.

Ostróda

Reakcja mieszkańców Ostródy na policyjną odblaskową choinkę miło zaskoczyła policjantów. Jak mówią: Chętnych do rozebrania naszej choinki nie brakowało. Na naszym drzewku wisiały odblaskowe opaski, kolorowe zawieszki dla dzieci oraz kamizelki. Przychodziły do nas osoby w różnym wieku i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie te elementy zniknęły z choinki w niespełna trzy godziny po rozpoczęciu akcji.

 • odblaskowa choinka
  Choinka w Gołdapi
 • choinka w Gołdapi
  Choinka w Gołdapi
 • Choinka udekorowana w odblaski
  Choinka w Gołdapi
 • Choinka odblaskowa
  Choinka w Ostródzie
 • Choinka w Ostródzie
 • Choinka w Ostródzie
 • Choinka
  Choinka w Bartoszycach
 • Choinka w Bartoszycach
 • Choinka w Bartoszycach