Pomyśl zanim wypijesz – zachowaj rozsądek i umiar - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Pomyśl zanim wypijesz – zachowaj rozsądek i umiar

Data publikacji 22.12.2017

Spotkania rodzinne odbywające się w okresie Świąt Bożego Narodzenia bardzo często są okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, że nasz organizm szybko się go nie pozbędzie.

Siadając za kierownicę pojazdu jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje życie i zdrowie, ale także życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o tym szczególnie w okresie zwyczajowych spotkań przedświątecznych, a także w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, kiedy będziemy mieli mnóstwo okazji do konsumpcji alkoholu, czy choćby wypicia przysłowiowego kieliszka.

Prowadząc samochód  po alkoholu trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu upośledza nasze zdolności psychofizyczne, w tym koordynację ruchową, czy odbieranie bodźców wzrokowych i słuchowych, ale także wydłuża czas reakcji oraz zaburza zdolność racjonalnej oceny sytuacji drogowej. Przy znacznym stężeniu alkoholu w organizmie dochodzi nawet do poważnych zaburzeń świadomości, a także zjawiska widzenia tunelowego, gdzie kąt widzenia zawęża się do kilku stopni.

Stąd też eliminowanie z ruchu kierowców będących pod wpływem alkoholu stanowi priorytet w działaniach Policji. Na przestrzeni lat znacząco wzrosła liczba badań kierujących na zawartość alkoholu – w roku 2016 Policja przeprowadziła blisko 18 milionów sprawdzeń. W wyniku tych badań ujawniono 115 635 kierujących po spożyciu alkoholu. Tak więc osoby, które decydują się prowadzić pojazd po alkoholu nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje  poważne.

Eliminacja alkoholu z organizmu wymaga bardzo długiego czasu. Jego poziom zmniejsza się od 0,1 g do 0,15 g na godzinę. Proces ten jest uzależniony od wielu czynników np. stężenia alkoholu w organizmie i masy ciała osoby spożywającej alkohol, czy też indywidualnych predyspozycji organizmu. U mężczyzn przebiega on szybciej niż u kobiet. Należy o tym pamiętać wręczając partnerce kluczyki do samochodu, która na przyjęciu wypiła „tylko” 3 kieliszki.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, zanim kierowca wsiądzie do samochodu powinien sprawdzić swój stan trzeźwości. Badanie można wykonać w większości jednostek Policji, jak również poprosić o jego przeprowadzenie policjanta z napotkanego patrolu ruchu drogowego. 

 

Mity „alkoholowe”:

  • Potrzebuję tylko świeżego powietrza.

Świeże powietrze i zimny prysznic nie przyspieszą procesu trzeźwienia.

 

  • Wytrzeźwieję, gdy napiję kawy lub coś zjem.

Ani kawa, ani zjedzenie czegoś nie usunie alkoholu z organizmu.  Kawa może jedynie na krótki czas znieść efekt senności.

 

  • Pojadę bardzo wolno i ostrożnie.

Alkohol zakłóca poczucie szybkości i odległości. Czasami jazda zbyt wolna może być tak samo niebezpieczna jak za szybka.

 

  • Nie mam daleko.

Jazda nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nie jest bezpieczna, gdy prowadzisz po pijanemu. Wypadek może się zdarzyć nawet 50 m od Twojego domu.

 

  • Piłem tylko lekkie drinki, w których nie czuć było smaku alkoholu.

Nawet jeśli nie czujemy dominującego smaku alkoholu w drinku, nie oznacza to, że go w nim nie ma. Jest on po prostu rozcieńczony a jego zapach stłumiony innymi aromatami.

 

  • Zapalę papierosa, zjem miętówkę lub będę żuł gumę, zjem ząbek czosnku itp.

Jest to oszukiwanie samego siebie i pasażerów. W konfrontacji z nowoczesnym alcotestem takie praktyki nie mają szans!

Jeśli masz podejrzenie, że kierowca jest pijany – nie miej skrupułów ZAWIADOM POLICJĘ dzwoniąc pod nr 112 z telefonu komórkowego lub pod 997 ze stacjonarnego.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • Stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 ‰ alkoholu

albo

  • Obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • Stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu

albo

  • Obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³.

 

BRD KGP/mś