Bądźmy ostrożni na drodze! - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy ostrożni na drodze!

Data publikacji 07.02.2018

Apelujemy o ostrożność i rozwagę za kierownicą. Opady śniegu, śliska nawierzchnia drogi, zła widoczność czy chwila naszej nieuwagi może zakończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę, jesteśmy odpowiedzialni zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Powody zdarzeń drogowych są różne. Trudne warunki na drogach, śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność - to tylko część z nich. W Zabrzu na ulicy Makoszowskiej, 29-letni kierujący dostawczym mercedesem wpadł w poślizg, zjechał do rowu melioracyjnego i uderzył w betonowy mostek. W wyniku zderzenia pasażer samochodu doznał złamania nogi i żeber, trafił do szpitala. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, a przyczyny wypadku wyjaśnia wydział kryminalny zabrzańskiej komendy. Na ulicy Bytomskiej z kolei, kierujący osobowym bmw wpadł w poślizg i uderzył w metalowe przęsło, a następnie w betonowe ogrodzenie. Mężczyzna z ogólnymi obrażeniami trafił na obserwację do szpitala. Zatrzymano mu prawo jazdy, a szczegółowe okoliczności zdarzenia drogowego wyjaśni policyjne postępowanie.

Niestety nierzadko niebezpieczne zdarzenia drogowe powodują sami kierujący lub piesi, którzy z powodu pośpiechu, nieuwagi lub braku zdrowego rozsądku stwarzają zagrożenie na drodze. Na zabrzańskim odcinku Drogi Krajowej nr 88 doszło do niebezpiecznej kolizji. 27-letni kierujący dostawczym oplem wykonał niedozwolony manewr zawracania, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka osobowym volkswagenem. Na szczęście żadnemu z uczestników kolizji nic się nie stało. To jednak dopiero początek kłopotów sprawcy stłuczki. Z powodu rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego i spowodowania realnego zagrożenia w ruchu, mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. O tym, czy zostanie wobec niego orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów, zadecyduje sąd. Ponadto mężczyźnie grozi grzywna.

Wszystkich pieszych zachęcamy do noszenia odblaskowych elementów odzieży – nie tylko poza terenem zabudowanym oraz niezależnie od wieku. W porze zimowej, odblaskowy brelok czy opaska może pomóc kierowcy odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego i uniknąć tragicznego wypadku. Zima to czas, w którym kierujący również powinni pamiętać o ważnych zasadach. Przypominamy, że bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie się do podróży.

Pamiętaj:

  • dokładnie oczyść pojazd ze śniegu zanim wyjedziesz na drogę – śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych,

  • zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,

  • zaplanuj swoją podróż – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej. W przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu, unikniesz niepotrzebnego pośpiechu na drodze,

  • pamiętaj o tym, że zawsze w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,

  • przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza. Unikaj wtedy gwałtownych manewrów i ostrego hamowania

KWP w Katowicach/mś