TRUCK & BUS – ogólnopolskie działania policyjne - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

TRUCK & BUS – ogólnopolskie działania policyjne

Data publikacji 16.05.2018

Ogólnopolskie działania Truck&Bus, które są dzisiaj prowadzone w całej Polsce mają na celu ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy.

Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. 

Na kierowcach i przewoźnikach obsługujących przejazdy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżującej autobusami i tzw. busami.

Policja w czasie prowadzonych działań zwraca uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie busami. Między innymi funkcjonariusze sprawdzą czy ilość pasażerów nie przekracza liczby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli będą poddawane również pojazdy wykonujące transport towarów.  

Podczas akcji Truck&Bus policjanci zwrócą również uwagę na:

  • stan techniczny i wyposażenie pojazdów,
  • czas pracy kierowców,
  • sposób przewożenia osób i rzeczy.

W czasie prowadzonej odbywają się również losowo prowadzone kontrole stanu trzeźwości oraz sprawdzenia pod kątem ewentualnie popełnionych przestępstw celno-akcyzowych.

Dobór miejsc kontroli następuje na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg.

BRD KGP/ms