Remonty na A4 - bądźmy wyrozumiali i cierpliwi - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Remonty na A4 - bądźmy wyrozumiali i cierpliwi

Data publikacji 11.09.2018

Zmęczenie lub rozkojarzenie kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeśli dorzucimy do tego zdenerwowanie, wynikające z długiego oczekiwania w korku, bardzo łatwo o przykre zdarzenia. W ostatni weekend na krapkowickim odcinku autostrady A4 doszło do paru kolizji, związanych z utrudnieniami na trasie. Policjanci apelują o cierpliwość i wyrozumiałość. Tylko w ten sposób, okazując wzajemny szacunek i poszanowanie przepisów prawa, skutecznie przeciwdziałamy tym niebezpiecznym sytuacjom.

4 kolizje, w tym z udziałem aż czterech samochodów oraz wypadek drogowy to podsumowanie zdarzeń drogowych do których doszło w ostatni weekend na krapkowickim odcinku autostrady A4. 9 września, w rejonie prowadzonych robót drogowych powstawał zator, który skutkował około 30 minutowym korkiem. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowcy, którzy nie dostrzegą w odpowiednim momencie utrudnień, takich jak sznur samochodów czekających w korku, mogą spowodować tragiczne w skutkach zdarzenia.

Utrudnienia w ruchu potrwają jeszcze do października, dlatego mundurowi przypominają:

- na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się - także na pasie awaryjnym. Zatrzymywać się można jedynie na wyznaczonych parkingach i miejscach obsługi podróżnych.

- na autostradzie nie możemy cofać i zawracać. Zakaz dotyczy także pasa awaryjnego.

- jeśli trafimy na zator, nie zmieniajmy pasów co chwilę szukając tego, który okaże się szybszy.

- bezwzględnie należy zachować bezpieczny odstęp od aut poprzedzających.

- w przypadku stłuczki należy, tak jak na każdej innej drodze, usunąć uszkodzone samochody z pasa ruchu i pomóc poszkodowanym.

- w przypadku awarii samochodu, należy zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. A następnie jak najszybciej wezwać pomoc, korzystając z komórki czy telefonu SOS. Wszyscy pasażerowie i kierowca powinni opuścić samochód, założyć kamizelki odblaskowe i zejść z drogi, np. za barierkę.

- na zwężeniach należy stosować regułę zamka błyskawicznego: na przemian wjeżdża jeden pojazd z lewego pasa i jeden z prawego.

- na autostradzie wszystkie manewry powinniśmy sygnalizować i rozpoczynać wcześniej. Zwłaszcza te, które wiążą się ze zmianą pasa ruchu. Należy też patrzeć w lusterka i kontrolować zachowanie kierowców jadących za nami.

- przepisy w Polsce nie zabraniają wyprzedzania z prawej na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. Lepiej jednak unikać tego manewru, bo narażamy się na to, że nieostrożny kierowca zajedzie nam drogę.

- poganianie wolniej jadących kierowców długimi światłami lub podjeżdżaniem pod zderzak jest niedopuszczalne.

- jeśli zbliżamy się do węzła i na pasie włączania widzimy samochód wjeżdżający na autostradę, warto ułatwić mu ten manewr zmieniając pas na lewy. Oczywiście upewniwszy się wcześniej, że nie zajedziemy w ten sposób drogi szybciej jadącym kierowcom.

KWP w Opole/mś

Polska Policja