Akcja "Bądź widocznym patriotą" - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Bądź widocznym patriotą"

Data publikacji 29.10.2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku zachęcają mieszkańców Pomorza do włączenia się w niecodzienną, patriotyczną inicjatywę. W ramach wspólnej akcji pomorscy policjanci podczas działań „ZNICZ” będą rozdawali biało-czerwone odblaskowe opaski. Konferencja prasowa dotycząca tego wydarzenia zostanie przeprowadzona 30 października o godz. 13:00.

Podczas corocznej akcji „Znicz” organizowanej w okresie Wszystkich Świętych, w trakcie wzmożonych patroli drogówki, rozdawane będą biało-czerwone, odblaskowe opaski z napisem „Bądź widocznym patriotą”.

– Podkreślamy w ten sposób, że patriotyzm ma wiele oblicz. Jednym z nich jest codzienne dbanie o bezpieczeństwo własne, swoich najbliższych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Założenie odblaskowej opaski „kosztuje” pieszego zaledwie kilka sekund, a może uratować życie. Liczymy też na to, że każdy kierowca, który otrzyma od nas biało-czerwoną opaskę, kiedy na nią spojrzy, chętniej niż zwykle zdejmie nogę z gazu – mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

– Poprzez akcję chcemy również przypomnieć kierowcom oraz ich rodzinom o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; zachęcić do udziału w organizowanych przez IPN – prelekcjach, wystawach, spotkaniach dyskusyjnych, konkursach. Na bieżąco informujemy o nich na naszej stronie internetowej www.gdansk.ipn.gov.pl oraz portalu mojaniepodlegla.pl – dodaje.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku będzie realizować tę niecodzienną inicjatywę. Funkcjonariusze ruchu drogowego garnizonu pomorskiego między innymi podczas akcji „ZNICZ” będą wręczać osobom opaski odblaskowe.

Każdy z nas może wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze. Nawet mały odblask po zmierzchu nabiera ogromnego znaczenia; sprawia, że stajemy się widoczni. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok, a warunki atmosferyczne często dodatkowo pogarszają widoczność na drodze.

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Zachęcamy do noszenia odblasków także na terenach zurbanizowanych. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Rozdawanie opasek rozpocznie się na terenie całego Pomorza w przeddzień Wszystkich Świętych na drogach wylotowych i trasach koło cmentarzy.

Szczegółowe informacje na temat akcji przekażemy Państwu podczas konferencji prasowej organizowanej wspólnie przez IPN Gdańsk oraz KWP w Gdańsku 30 października o godz. 13.00.

KWP w Gdańsku/mś

Polska Policja