Zwolnij - ślisko na jezdni! - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Zwolnij - ślisko na jezdni!

Data publikacji 07.12.2018

Oblodzona nawierzchnia drogi powoduje zmniejszenie przyczepności kół pojazdów, co w połączeniu z nadmierną prędkością, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Pamiętajmy, że  nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu, a co za tym idzie ich zdrowie i życie, w dużej mierze zależy od nas samych. Warto więc w celu uniknięcia groźnych sytuacji, a niekiedy ich nieodwracalnych skutków, przypomnieć sobie niektóre zasady poruszania się w warunkach zmniejszonej przyczepności kół  pojazdów. Tym bardziej, że na oblodzonej drodze wpadnięcie w poślizg jest możliwe w każdej chwili.

  • Podczas jazdy pamiętajmy, że każdy manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga szczególnej koncentracji oraz uwzględnienia stanu nawierzchni jezdni jak też widoczności.
  • Zachowajmy większy odstęp od poprzedzającego pojazdu oraz zmniejszmy prędkość, co znacznie zwiększy szansę na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
  • Dla poprawy bezpieczeństwa kierowca powinien zadbać o zmianę opon z letnich na zimowe. Opona zimowa zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, choć nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa.
  • Pedał hamulca naciskamy z wyczuciem. Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania wydłuża się.

BRD KGP/mś