BEZPIECZNE FERIE 2019 - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

BEZPIECZNE FERIE 2019

Data publikacji 11.02.2019

W kolejnych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Od 11 lutego ferie rozpoczęły dzieci i młodzież z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami. Ich głównym zadaniem będzie konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących, ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego.

W zainteresowaniu Policji znajdą się także autobusy przewożące dzieci i młodzież, zwłaszcza w okresie wyjazdów i powrotów z zimowisk. Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z komendą miejską/powiatową na terenie swojego powiatu na kilka dni przed planowanym wyjazdem i uzgodnić miejsce oraz termin kontroli. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.

PORADY PRZED FERIAMI

Przewożenie nart:
Przewożąc narty na dachu należy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnego dozwolonego obciążenia bagażnikia lub boxu, który umieszczamy na dachu pojazdu. Narty powinny być przewożone w pokrowcach, zabezpieczone tak, aby nie wystawały poza obrys pojazdu oraz muszą być dobrze umocowane.

Narty można przewozić również wewnątrz pojazdu, w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów oraz nie wystawały przez szyby i były w pokrowcach dobrze umocowane , można też umieścić je w specjalnym tunelu w który wyposażone są niektóre m-ki samochodów.

Przygotowanie do podróży:
- sprawdźmy trasę podróży – zarówno utrudnienia drogowe, jak i warunki atmosferyczne,
- wyjedźmy wcześniej, by potem nie starać się nadganiać czasu,
- sprawdźmy stan techniczny pojazdu,
- starannie zabezpieczmy bagaż,
- w drogę wyruszajmy wypoczęci,
- podczas dłuższych podróży zadbajmy o regularne przerwy

Wyjazd na zimowisko:
Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, by:
- w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę
- pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC
- nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,
- nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,

Ferie w domu:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne formy aktywności na śniegu mogą sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.

- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ulic, skrzyżowań;
- Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- Wieczorem używaj elementów odblaskowych, aby być widocznym dla kierowców;

Życzymy wszystkim bezpiecznego, udanego zimowego wypoczynku.

KONTROLA AUTOKARÓW:

Osoba chcąca sprawdzić stan techniczny autokaru powinna skontaktować się z jednostką Policji i przekazać informację, gdzie autokar rozpoczyna trasę, lub umówić się w punkcie wyznaczonym punkcie kontroli autokarów.
Prosimy o przekazywanie wszystkich próśb o kontrolę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym – najlepiej jeden dzień przed wyjazdem.

KWP w Gdańsku/mś