"Widoczny-bardziej bezpieczny!" - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

"Widoczny-bardziej bezpieczny!"

Data publikacji 11.03.2019

Nowodworscy policjanci drogówki cały zeszły tydzień prowadzili działania kontrolno – prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Celem akcji jest wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań zarówno pieszych, jak i kierujących oraz wyrobienie w uczestnikach ruchu drogowego przeświadczenia o intensywności ich prowadzenia i nieuchronności odpowiedzialności za działania sprzeczne z prawem. Mundurowi podczas patrolu rozdawali elementy odblaskowe.

W tym roku na nowodworskich drogach zginęło już 4 pieszych. Do głównych przyczyn, poważnych wypadków drogowych, należy niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych, zarówno ze strony kierujących jak pieszych.

Policjanci nowodworskiego Wydziału Ruchu Drogowego przez tydzień prowadzili działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych. Przy okazji patrolu rozdawali elementy odblaskowe, pozyskane ze Starostwa Powiatowego oraz Miasta i Gminy Nasielsk. Mundurowi cyklicznie omawiają problematykę bezpieczeństwa na drodze, w szkołach i firmach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie z drogą nr 7. Funkcjonariuszom towarzyszyli z kamerą reporterzy TVP3.

Przypominamy!

Kierowco! Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy oraz dostosuj prędkość do warunków na drodze. Pieszy! Pamiętaj o przekraczaniu jezdni w miejscu dozwolonym oraz obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

 

Źródło: Komenda Stołeczna Policji (mw)

Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja