Rozejrzyj się! - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

Rozejrzyj się!

Data publikacji 15.03.2019

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie systematycznie prowadzą działania profilaktyczne, które mają pomóc niechronionym uczestnikom ruchu drogowego w rozpoznawaniu różnych zagrożeń na drodze. Mundurowi w trakcie prowadzonych działań przypominają o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, a także przekazują pieszym elementy odblaskowe.

W 2018 roku na ulicach Szczecina doszło do 143 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których 6 osób poniosło śmierć, a 142 zostały ranne. Niestety piesi byli najczęściej sprawcami najtragiczniejszych wypadków drogowych z ich udziałem – w 2018 roku na drogach Szczecina odnotowano pięć ofiar śmiertelnych z winy pieszych.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas codziennej służby zwracają szczególną uwagę na błędy uczestników ruchu popełniane w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch pieszych i kierujących oraz przypominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zanim wejdziemy na jezdnię dokładnie rozejrzyjmy się, a w trakcie przechodzenia na drugą stronę ulicy cały czas obserwujmy sytuację na drodze. Nie zapominajmy, że czerwone światło nadawane przez sygnalizator zabrania wejścia na przejście dla pieszych.

Choć korzystanie z telefonu przez osoby poruszające się pieszo po drodze nie jest zabronione przepisami prawa, to takie zachowanie podczas przechodzenia przez jezdnię stanowi zagrożenie. Osoba, która rozmawia przez telefon lub pisze wiadomość podczas przechodzenia przez jezdnię, często nie jest w stanie określić czy przed przejściem dla pieszych zatrzymały się jakieś pojazdy lub jakiego koloru było światło wyświetlane na sygnalizatorze. Gdy chcemy przejść przez jezdnię odłóżmy na chwilę telefon i wyjmijmy słuchawki z uszu. Sprawdźmy co dzieje się na drodze, a nie na ekranie telefonu.

KWP w Szczecinie/mś

Polska Policja