PRZEŁADOWANE SAMOCHODY NIEBEZPIECZEŃSTWEM NA DRODZE - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Strona znajduje się w archiwum.

PRZEŁADOWANE SAMOCHODY NIEBEZPIECZEŃSTWEM NA DRODZE

Data publikacji 10.05.2019

Kontrole policji oraz Inspektorów Transportu Drogowego wykazują coraz częstsze przypadki, kiedy pojazdy przewożą ładunki zdecydowanie cięższe niż pozwala na to określona w dowodzie rejestracyjnym masa całkowita. Najczęściej przekroczenia te dotyczą tirów oraz busów, choć przeładowania zdarzają się również w samochodach osobowych.

9 maja 2019 roku w godzinach 8 - 14 w na terenie powiatu łaskiego zorganizowano działania „WAGA ŁASK 2019”. Oprócz policjantów z lokalnych komend powiatowych województwa łódzkiego (Łasku, Pabianic, Bełchatowa i Zduńskiej Woli) zaangażowano także funkcjonariuszy Oddziału Prewencji i Inspekcji Transportu Drogowego oraz Żandarmerii Wojskowej. Zmiany prawa o ruchu drogowym wprowadziły wysokie kary za przeładowanie samochodu. Zmiana ta podyktowana była względami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że przeładowane samochody są na naszych drogach sporym niebezpieczeństwem. Brak sterowności podczas hamowania, a przede wszystkim wydłużony czas hamowania stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Duże, ciężkie i przeładowane pojazdy najbardziej niszczą infrastrukturę drogową i zwiększają hałas.
Samochody do 3,5 tony (tj. samochody dostawcze, busy oraz lekkie ciężarowe) z definicji przeznaczone są do przewozu niezbyt ciężkich ładunków, ale w praktyce bardzo często wygląda to zupełnie inaczej. Podobnie jest z samochodami ciężarowymi, które niejednokrotnie wiozą ładunek o zdecydowanie większej masie niż to jest dopuszczone. Podczas kontroli ciężarówek policjanci zwracali uwagę czy towar na aucie nie jest zbyt ciężki, nie ma zbyt dużych gabarytów i czy nie doszło do przekroczenia nacisków osi a także czy jest właściwie zabezpieczony. Sprawdzali także legalność ładunku.
W związku z uruchomieniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu łaskiego wskazują wiele miejsc gdzie dochodzi do nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami i te miejsca także zostały skontrolowane.
Funkcjonariusze sprawdzali również właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w bezpiecznych fotelikach. Kontrolowali stan trzeźwości kierujących oraz ich czas pracy „za kółkiem”.
Na terenie miasta i gminy Łask zostało utworzonych 7 punktów kontrolno - pomiarowych. Dodatkowo utworzono 1 punkt obsługi wagi najazdowej usytuowany w miejscu do ważenia pojazdów w Łasku przy ul. Armii Krajowej.

Inspektorzy transportu drogowego w trakcie prowadzonych kontroli stwierdzili przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej w 4 sprawdzanych pojazdach. W wyniku prowadzonych działań skontrolowano 62 samochody, zatrzymano też jednego kierującego, który był pod wpływem alkoholu.

KWP w Łodzi/mś

Polska Policja