Rower to pasja i sposób na życie. Wspólnie zadbajmy, aby była bezpieczna - Wydarzenia - Ruch drogowy

Wydarzenia

Rower to pasja i sposób na życie. Wspólnie zadbajmy, aby była bezpieczna

Data publikacji 15.06.2020

Dobra pogoda, coraz lepsza infrastruktura rowerowa czy swoista „moda” na zdrowy tryb życia sprawia, że na naszych drogach coraz częściej możemy spotkać rowerzystów. To oni każdego dnia „kręcą” kilometry jadąc rowerem do pracy, szkoły, na zakupy czy rekreacyjnie. Warto pamiętać, że rowerzyści, to tacy sami użytkownicy dróg, jak kierowcy aut, czy osoby piesze. Dlatego tylko wzajemny szacunek i prze-strzeganie przepisów drogowych jest w stanie zminimalizować ryzyko wypadków z udziałem miłośników jednośladów.

Z każdym rokiem przybywa osób, którzy coraz chętniej zamieniają samochód, autobus komunikacji publicznej na rzecz roweru. Rowerzyści, to coraz szersza grupa użytkowników dróg, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy pogoda wręcz zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jest to nie tylko najprostsza forma ruchu, ale przede wszystkim komunikacji – sprawny rower, kask na głowę i możemy ruszać w drogę. Rowerzystów można spotkać w każdym wieku – od dzieci jeżdżących pod opieką rodziców, przez młodzież, osoby dorosłe, aż po seniorów.

Miłośnicy jednośladów, to grupa uczestników ruchu drogowego, która ma swoje prawa i obowiązki. Ta zasada ma potwierdzenie właściwie codziennie, kiedy policjanci ujawniają wykroczenia, czy nawet przestępstwa drogowe popełniane  zarówno przez samych rowerzystów, jak i kierowców pozostałych pojazdów. Tylko w czwartek /11czerwca br./ policjanci ze Strzelec Krajeńskich interweniowali kilkukrotnie w sytuacjach drogowych związanych z miłośnikami jednośladów. Większość z nich dotyczyła nietrzeźwych osób, które wykazały się nieodpowiedzialnością i wsiadły na rower pomimo faktu, że wcześniej spożywały alkohol. Niestety jedna interwencja związana była z poważnym upadkiem, do jakiego doszło na drodze rowerowej prowadzącej z Drezdenka w kierunku Osowa. To tutaj rowerzysta uderzył w zamontowany słupek i upadając doznał poważnych obrażeń ręki.

Przypominamy, że wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa. Warto pamiętać, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa – nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu.

Źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

Polska Policja