Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Efekty działań „Bezpieczna Krajówka”

W ciągu trzech dni (od 21.09 - 23.09), na terenie województwa policjanci pracowali na głównych ciągach komunikacyjnych w lubuskim, przeprowadzając akcję "Bezpieczna Krajówka". Jej efekty to: 650 skontrolowanych samochodów, 300 ujawnionych przekroczeń prędkości i 400 wykroczeń wynikających z nieprzestrzegania innych przepisów ruchu drogowego.

Tylko przez trzy dni lubuscy policjanci skontrolowali ponad 650 samochodów. Sprawdzali dokumenty wymagane przepisami ruchu drogowego, kontrolowali stan trzeźwości kierujących oraz sprawdzali stan techniczny pojazdów. Wykorzystany najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy pozwolił na ujawnienie ponad 300 przekroczeń prędkości przez kierujących. Mierniki stacjonarne jak i ręczne mierniki prędkości, a także policyjne samochody i motory w videorejestratorami pozwoliły ujawnić ponad 400 wykroczeń spowodowanych niezastosowaniem się do przepisów ruchu drogowego, chodzi tu o niedozwolona na drodze prędkość. Na drugim miejscu znalazły się wykroczenia powodowane przez kierowców, którzy nieprawidłowo wykonują manewry na drodze, chodzi tu mianowicie o wyprzedzanie. Aż 80 wykroczeń zostało zarejestrowanych tylko w ciągu tych trzech minionych dni. Ponadto aż 54 osoby nie miały zapietych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, mimo wielokrotnych policyjnych apeli.

W związku z efektami działań kolejny raz apelujemy o ostrożność i rozsądek na drodze. Poniżej kilka porad, jak bezpiecznie wrócić do domu.

Kierowco! To w jakiej jesteś formie i w jaki sposób traktujesz przepisy ruchu drogowego być może uratuje życie twoje i twoich najbliższych.

Dlatego pamiętaj! Wyruszaj w drogę trzeźwy i wypoczęty, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków, sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), przed wyruszeniem w podróż w porze wieczorowo - nocnej zaplanuj trasę tak, abyś nie musiał zatrzymywać się w miejscach nieznanych, zaciemnionych i ustronnych; korzystaj z uczęszczanych parkingów.

Ładunek połóż tak ,aby nie utrudniał Ci widoczności i komfortu jazdy, zabezpiecz go, aby przy ostrym hamowaniu nie poleciał, bo można się zranić czy stracić panowanie nad samochodem, co może zakończyć się tragicznie. Zapnij pasy i włącz światła mijana, nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem, zawsze wyjmuj kluczyk ze stacyjki.

Podczas podróży słuchaj radia, w radiu na bieżąco będą podawane komunikaty o utrudnieniach na drogach.

Wychodząc z samochodu sprawdź czy zamknąłeś szyby i drzwi oraz uruchom system alarmowy.

Nie zatrzymuj się od razu, gdy ktoś sygnalizuje, że z Twoim samochodem dzieje się coś złego; odjedź w bezpieczne miejsce i tam sprawdź co się stało. Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów oraz dokumentów i pieniędzy. Nie zabieraj „na stopa” osób nie wzbudzających Twojego zaufania,

I najważniejsze! Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, jedź wolno i ostrożnie, a twoja podróż zakończy się szczęśliwym powrotem do domu.

(źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.)
 

Powrót na górę strony