Profilaktyka

Dbaj o światła pojazdu!

Data publikacji 12.12.2017

W ramach kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, kierowcy 16.12.br. już kolejny raz będą mogli bezpłatnie skontrolować światła pojazdu, na stacjach kontroli pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

Wykaz stacji, które przystąpiły do akcji znajduje się na stronie internetowej: yanosik.pl/dobre-swiatla/. Przypominamy, że w ramach prowadzonej kampanii policjanci pełniący służbę na drogach także  będą zwracać szczególna uwagę na oświetlenie pojazdów.

Pamiętajmy, że to właściciel samochodu musi zadbać, aby jego pojazd był sprawny technicznie i nie zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym, mówi o tym art. 66 Prawa o ruchu drogowym : „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”.

Każdy, kto kieruje pojazdem powinien wiedzieć, że:

  • Lampy samochodu muszą być sprawne i czyste. Jeśli szyba w miejscu, gdzie nie sięgają wycieraczki jest brudna - jeszcze brudniejsze są lampy!
  • Światła reflektorów po wymienie żarówki zawsze powinny być prawidłowo ustawione.
  • Gdy światłą są ustawione za wysoko będą oślepiać kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
  • Gdy światłą są ustawione za nisko ich zasięg jest niewystarczający aby zobaczyć przeszkodę.
  • Żarówki należy wymieniać parami, bo druga będzie świeciła słabiej albo wkrótce się przepali. Nie należy instalować nielegalnych zamienników żarówek halogenowych (ksenon, LED), które oślepiają innych i dają złudne poczucie “mocnych” świateł.
  • Dodatkowe, często źle zamontowane i pozbawione homologacji oświetlenie nie zwiększa bezpieczeństwa. Na przykład mocne żarówki ksenonowe czy LED, dają intensywne światło tylko blisko pojazdu, a jednocześnie oślepiają nadjeżdżających z przeciwka.
  • Zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania, szczególnie w warunkach złej widoczności. W nocy, używając świateł mijania można wyprzedzać tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko.

BRD KGP/mś

Powrót na górę strony