Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysto - twoje bezpieczeństwo zależy też od ciebie

Data publikacji 09.04.2019

Kierujący rowerem, jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i obowiązkach o jakich należy pamiętać podczas rowerowych przejażdżek, aby po mile spędzonym czasie bezpiecznie wrócić do domu. W sobotę na rzeszowskim Rynku odbyło oficjalne otwarcie sezonu rowerowego.

Dobre warunki atmosferyczne powodują, że coraz więcej osób zamienia samochód na rower. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. W sobotę przed południem, na rzeszowskim Rynku, miłośnicy jednośladów rozpoczęli sezon rowerowy. Obecni na otwarciu kom. Paweł Grześ i kom. Renat Bednarska z wydziału ruchu drogowego z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie mówili o bezpieczeństwie kierujących jednośladami.

Policjanci ruchu drogowego przypominają:

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku jazdy, w którym porusza się lub zamierza skręcić. Rowerzyści często o tym zapominają, skutkiem czego jeżdżą pod prąd. Korzystając z drogi dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym 

Korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła

Przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat. Ponadto dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczna jazdę. Ponadto dopuszcza się przewóz dzieci  w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.  

Kierującemu rowerem zabrania się:   

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego)
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach
  • czepiania się innych pojazdów

Wybierając ten środek lokomocji musimy pamiętać, że rower podobnie jak samochód musi być wyposażony w podstawowe elementy:

  • z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające 
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku

Aktualnie w przepisach ruchu drogowego nie ma zapisów dotyczących korzystania przez rowerzystów z kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, że zakładając kask chronimy głowę przed groźnymi urazami. Kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych kierowców, zwłaszcza gdy panują trudne warunki atmosferyczne. Bardzo niebezpieczna jest także jazda w słuchawkach. Nie słysząc co się wokół nas dzieje, możemy nie być w stanie w porę zareagować.

Powrót na górę strony
Polska Policja