Inne działania

KWP Katowice - działania "stop-drift" na terenie powiatu bialskiego

Kolejne działania Stop Agresji-Stop Drift, wymierzone w kierowców przejawiających agresywny i brawurowy styl jazdy w Białej Podlaskiej. Przeprowadzono ponad 60 kontroli drogowych nakładając prawie 40 mandatów na kierowców popełniających wykroczenia. Zatrzymano też kierowców na „podwójnym gazie”. 25-latek kierujący Oplem dodatkowo odpowie za jazdę pomimo dożywotniego zakazu, posiadanie narkotyków oraz niezatrzymanie się do kontroli.

To już kolejne działania pod nazwą Stop Agresji-Stop Drift, które zostały przeprowadzone w minioną sobotę na terenie Białej Podlaskiej. Podczas patroli skupiliśmy się przede wszystkim na kierowcach rażąco naruszających zasady bezpieczeństwa. Istotnym elementem, na który zwracaliśmy uwagę był stan techniczny pojazdów oraz eliminowanie z ruchu tych aut, które naruszają normy emisji hałasu.

W trakcie działań mundurowi skontrolowali kilkadziesiąt pojazdów i ujawnili szereg wykroczeń. Niemal 40 kierowców ukaranych zostało mandatami. Najczęstszym przewinieniem była nadmierna prędkość.

Około godziny 19.30 na ulicy Żeromskiego policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę Audi, który nie używał obowiązkowych świateł. Funkcjonariusze zauważyli kierowcę na ulicy Francuskiej, jednak siedzący za kierownicą osobówki ani myślał by zatrzymać się do kontroli. Nie reagował też na sygnały świetlne i dźwiękowe dawane przez mundurowych pędząc ulicami miasta. Po zatrzymaniu okazało się, że siedzący za kierownicą 25-latek na swoim koncie ma więcej przewinień. Mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci ujawnili też przy nim marihuanę. Z uwagi na podejrzenie, że również kierował pod wpływem narkotyków została pobrana od niego krew na zawartość środków odurzających. Dodatkowo na koncie 25-latka figuruje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Przed godziną 23.00 na ulicy Sidorskiej patrol bialskiej drogówki zatrzymał do kontroli kolejnego kierowcę Audi. Powodem kontroli było przekroczenie prędkości przez siedzącego za kółkiem 18-latka. Niestety również w tym przypadku młodzieniec podróżował bez uprawnień, za to w stanie nietrzeźwości. O dalszym losie amatorów jazdy na podwójnym gazie zadecyduje sąd. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący stanowią śmiertelne zagrożenie zarówno dla siebie jak też innym uczestników ruchu drogowego. Kontrolowane w trakcie działań samochody były też sprawdzane pod kątem stanu technicznego oraz emisji hałasu. W 4 przypadkach kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, w 3 powodem tego było przekroczenie norm hałasu.

Przypominamy, że kierowanie pomimo aktywnego zakazu zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, świadczenie pieniężne od 5 do 60 tysięcy złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. Natomiast w przypadku kierowania bez uprawnień kodeks przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów.

 

żródło - ZP KWP Katowice 

Powrót na górę strony