Profilaktyka

Bezpieczne ferie 2018

Data publikacji 12.02.2018

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw znacznie się różnią. Pierwsi uczniowie rozpoczęli ferie już 15 stycznia br., natomiast od 12 lutego na długo oczekiwany wypoczynek wyjadą dzieci i młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Policja czuwa nad bezpieczeństwem podróżujących. Apeluje także o rozwagę.

Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko z powodu wyjazdów, ale również w związku z powrotami. W tym czasie policjanci na terenie kraju będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym.

Przypominamy, że ferie zimowe to czas zabaw i wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Aby po ich zakończeniu wszyscy mogli wrócić do szkoły szczęśliwi i wypoczęci, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa zarówno podczas zorganizowanych, jak i indywidualnych wyjazdów.

Policja apeluje o rozwagę, przestrzeganie przepisów, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że bycie uprzejmym i cierpliwym, zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz wzajemna życzliwość sprawi, że droga do celu będzie miła i bezpieczna.

W każdym województwie wytypowane zostały miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy oraz stanu psychofizycznego kierowców tych pojazdów.

W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz punktów prowadzenia kontroli wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. Informacje te zamieszczone są na stronie policja.pl, a także na stronach jednostek terenowych Policji.

Kierowco pomyśl o tych, którzy towarzyszą Ci podczas jazdy. To co się dzieje z Tobą, Twoje zachowanie, kultura jazdy również ma wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

(BRD KGP / mś)

Powrót na górę strony