Profilaktyka

Jednośladem bezpiecznie do celu - rowerzysta

Data publikacji 04.08.2018

Wakacje w pełni. Piękna pogoda zachęca nas do aktywności fizycznej na zewnątrz. Idealną propozycją jest jazda na rowerze. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają np. do pracy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja chcąc zwrócić uwagę użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa prowadzi ogólnopolską akcję pn. Jednośladem bezpiecznie do celu.  

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Wyposażenie obowiązkowe roweru

 • Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
 • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
 • Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
 •  Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
 • Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
 • Kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma regulacji dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Należy jednak podkreślić, że zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa znacząco ułatwia dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Pamiętajmy, że rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy porusza się drogą dla rowerów i pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego co oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń ciała albo nawet ponoszą śmierć.

Rowerzysto pamiętaj o:

 • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
 • korzystaniu z dróg dla rowerów,
 • przestrzeganiu przepisów,
 • niewymuszaniu pierwszeństwa,
 • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
 • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

BRD KGP

 

 

 

 

Powrót na górę strony