Profilaktyka

Trwają ferie 2019

Data publikacji 18.01.2019

Policja prowadzi działania „Bezpieczne ferie”, w ramach których dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować zagrożenia w ruchu drogowym związane z zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży. Najbliższy weekend będzie szczególny, bowiem do Zakopanego przyjadą turyści, aby kibicować zawodnikom uczestniczącym w rozgrywających się na Wielkiej Krokwi zawodach Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

Należy się zatem spodziewać, że spośród dziesiątek tysięcy osób, które wybiorą się na zawody wiele z nich jako środek transportu wybierze autokar lub samochód osobowy.

Przypominamy podróżnym, że podczas działań „Bezpieczne ferie” policjanci zawracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w autokarach, jak i w samochodach osobowych, a także na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia bagaży, czas pracy kierowców (w przypadku przewozów autokarowych). Sprawdzają też stan trzeźwości kierujących.

Synoptycy zapowiadają na południu Polski zimową aurę. Na niektórych odcinkach dróg nawierzchnia  może być śliska. Warto więc przestrzegać podstawowych zasad poruszania się w warunkach zmniejszonej przyczepności kół. Pamiętajmy między innymi, że:

  • każdy manewr związany ze zmianą kierunku jazdy lub pasa ruchu wymaga koncentracji oraz uwzględnienia stanu nawierzchni jezdni, jak też widoczności,
  • zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz zredukowanie prędkości znacznie zwiększa szansę na bezpieczne zatrzymanie pojazdu,
  • łagodne pokonywanie zakrętu zapobiega wypadnięciu pojazdu z drogi,
  • pedał hamowania powinniśmy wciskać z wyczuciem, aby auto nie wpadło w poślizg.

W przypadku opadów śniegu, przed rozpoczęciem jazdy, odśnieżmy pojazd. Podczas jazdy kierujący powinien mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

BRD KGP/mś

Powrót na górę strony