Ogólnopolskie działania pn. Bezpieczna Droga do Szkoły
Od 2 września 2019 r. Policja rozpoczyna działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak podstawowym zadaniem tych działań jest zapewnienie właściwego nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w początkowym okresie nauki.
Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowują się do działań „Bezpieczna droga do szkoły”. Jednym z zadań był przegląd dróg w rejonach szkół pod kątem prawidłowości oznakowań, czytelności znaków oraz ustawienia urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak barierki zabezpieczające chodniki, czy sygnalizatory.
Podczas rozpoczętych działań funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i placówek oświatowo-wychowawczych poprzez wzmożoną kontrolę skierowaną na przestrzeganie przepisów drogowych zarówno przez kierujących jak i pieszych. Uświadomienie kierowcom, że przewóz pasażerów, a zwłaszcza dzieci, powinien odbywać się w sposób odpowiedzialny tj.: dorośli w zapiętych pasach, natomiast dzieci w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach przytrzymujących.
W trakcie działań „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzona jest ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna, która ma na celu promowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych. Funkcjonariusze podczas spotkań uczą dzieci jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, prawidłowego przekraczania jezdni oraz poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Ponadto podczas spotkań uświadamiają dzieci jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności.
Pamiętaj:
- o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach;
- o zatrzymywaniu pojazdu w rejonach placówek oświatowych tylko w miejscach bezpiecznych i dozwolonych;
- o wysadzaniu dziecka z samochodu od strony chodnika lub pobocza;
- że nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego: dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych);
- podczas wspólnych spacerów pokaż dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu na zajęcia i ze szkoły do domu;
- dawaj dzieciom dobry przykład, przechodź przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle;
- zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym);
- uświadom dzieciom jak ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.
(Biuro Ruchu Drogowego KGP)
- KWP we Wrocławiu: Ruszyły ogólnopolskie działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły” ►
- KWP w Gorzowie: Bezpieczna droga do szkoły - konferencja lubuskiej Policji ►
- KWP w Opolu: Zakończyliśmy wakacje, rozpoczęliśmy rok szkolny ►
- KWP w Bydgoszczy: Bezpieczna droga do szkoły ►
- KWP w Radomiu: Bezpieczna droga do szkoły – briefing ►
- KWP w Białymstoku: Bezpieczna droga do szkoły z udziałem policjantów ►
- KWP w Krakowie: Małopolscy policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczna droga do szkoły” ►
- KWP w Katowicach: “Bezpieczna droga do szkoły” - inauguracja roku szkolnego z udziałem Roksany Węgiel ►
- KWP w Opolu: Bezpieczna droga do szkoły na Opolszczyźnie ►
- KWP w Rzeszowie: "Bezpieczna droga do szkoły" z Policją ►