Profilaktyka

Świeć Przykładem – Noś Odblaski!

Data publikacji 03.10.2019

3 października 2019 r. w siedzibie Episkopatu Polski odbył się briefing z udziałem mediów oraz przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej inaugurujący trzecią odsłonę akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Na spotkaniu z mediami obecni byli przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej. Instytucje reprezentowali:

- insp. dr Mariusz Ciarka – Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji,

- ks. dr Paweł Rytel-Andranik – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski,

- ks. dr Grzegorz Giemza – Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej,

- Patryk Czech - Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży,

- Karolina Błażejczyk - Zastępca Prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej.

Hasło trzeciej edycji akcji brzmi: „Noś odblaski!”– czyli jak już mamy element odblaskowy, wiemy jaką rolę pełni – to teraz nośmy ten element w taki sposób by był on widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. 

Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych na obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy!

 • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
 • Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
 • Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).
 • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
 • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
 • Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
 • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

BRD KGP

 • grupa policjantów w siedzibie Episkopatu Polski
 • grupa policjantów w siedzibie Episkopatu Polski
 • grupa policjantów wraz z księdzem w siedzibie Episkopatu Polski
 • plakat akcji Świeć przykładem
Powrót na górę strony