Profilaktyka

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 14.11.2020

W niedzielę 15 listopada 2020 roku przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień ten powinien być refleksją dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road  Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób.  Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

Korzystając z drogi, niezależnie od tego czy kierujemy pojazdem czy też jesteśmy pieszymi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji, zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a co za tym idzie zdrowie i życie człowieka.

W Polsce, od kilku lat, główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.  W tym roku organizatorzy zapraszają do udziału w oficjalnych obchodach on-line, które będą dostępne m. in.: na profilu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na Facebooku: www.facebook.com/KrajowaRadaBRD, stronie Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”: www.przejscie.com i na You Tube: youtu.be/2y-4Y6LNmSQ.

BRD KGP

Powrót na górę strony