Profilaktyka

Dla każdego jest miejsce na drodze

Data publikacji 11.06.2021

Pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Podczas weekendu, spodziewać się można nie tylko większego ruchu samochodowego, ale też większej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na niebieskim tle, w górnej części plakatu, znajduje się napis DLA KAŻDEGO JEST MIEJSCE NA DRODZE. Poniżej napisu znajduje się samochód osobowy, przed nim przejście dla pieszych,  a na przejściu pieszy. Na pierwszym planie widać drogę dla rowerów, na której znajduje się osoba na hulajnodze i rowerzysta oraz samochód osobowy i motocyklista.  Na dole plakatu znajduje się logo Policji – gwiazda koloru szarego z niebieskim paskiem i napisem „POLICJA”, napis Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a z prawej strony znak służby ruchu drogowego. Znak ma kształt rombu. W środku znajduje się białe koło, w którym widnieje duża litera R. Białe koło otoczone jest czerwoną obwódką. Całość znajduje się na tle granatowego rombu, który ma białą szeroką obwódkę, a następnie cienką granatową.

Piesi, użytkownicy jednośladów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, nie chroni ich nic - co mogłoby zamortyzować uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Pamiętajmy, że fundamentem bezpieczeństwa na drodze jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez wszystkich jej użytkowników.

Warto przypomnieć sobie znowelizowane przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch, które weszły w życie 20 maja 2021 r.

Więcej informacji: Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach ►

Przypominamy również, że 1 czerwca 2021 r. weszły w życie przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach.

Więcej informacji: Bezpieczeństwo na drodze - wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1.06.2021 r. ►

W działania Policji na rzecz promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym włączyła się firma NEPTIS S.A., twórca komunikatora dla kierowców - Yanosik.

Użytkownikom aplikacji Yanosik pojawia się komunikat o zmianach we wspomnianych przepisach ruchu drogowego. Dodatkowo z poziomu aplikacji można przejść na stronę zawierającą krótki opis zmian: Zmiany w przepisach drogowych ►

Pamiętajmy, że korzystanie z drogi w sposób zgodny z przepisami w połączeniu z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

BRD KGP

Powrót na górę strony