Profilaktyka

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Data publikacji 16.06.2021

Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie. Niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych działań, policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów), jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Szczególnym nadzorem objęte są miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Są to przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na drogach o dużym natężeniu ruchu oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiejsze działania, kolejny raz, wspierane są przez firmę Screen Network S.A., która na swoich ekranach, znajdujących się na terenie kraju, emituje spot przypominający kierującym o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia informacyjno-edukacyjne, w ramach których policjanci przypominają uczestnikom ruchu drogowego o potrzebie znajomości i przestrzeganiu przepisów.

 

Przypominamy o zmianach w przepisach ruchu drogowego:

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach

Bezpieczeństwo Na Drodze - wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1.06.2021 r.

 

(BRD KGP)

Opis filmu: Na pierwszym planie poruszają się niechronieni użytkownicy dróg, pieszy idzie przez przejście dla pieszych w lewą stroną, rowerzysta, motocyklista oraz kierujący hulajnogą jada w prawą stronę. W środkowej części, przed przejściem dla pieszych stoi samochód. Po opuszczeniu kadru przez niechronionych uczestników ruchu pojawia się napis Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego, a samochód jedzie do przodu i opuszcza kadr. W drugim slajdzie pojawia się napis Przestrzeganie przepisów, kultura na drodze oraz wspólne bezpieczeństwo. Na ostatnim slajdzie, w górnej części pojawia się napis dla każdego jest miejsce na drodze, w dolnej części znajdują się obrazki: samochód osobowy, motocyklista, rowerzysta w kamizelce odblaskowej, kierujący hulajnogą w kamizelce odblaskowej oraz pieszy z opaską odblaskową na ręce. Poniżej każdego slajdu znajduje się gwiazda policyjna, napis Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a z prawej znak służby ruchu drogowego. Znak ma kształt rombu. W środku znajduje się białe koło, w którym widnieje duża litera R. Białe koło otoczone jest czerwoną obwódką. Całość znajduje się na tle granatowego rombu, który ma białą szeroką obwódkę, a następnie cienką granatową.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.5 MB)

Powrót na górę strony