Profilaktyka

Jednośladem bezpiecznie do celu – rower

Data publikacji 29.04.2022

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu", skierowana do użytkowników jednośladów, w tym także rowerzystów.

Kierujący pojazdami muszą mieć świadomość, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Z pozoru niegroźne zdarzenie drogowe może być dla nich bardzo poważne w skutkach.

Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.

Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.

Kierowcom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych.

Spokojna rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Policyjną akcję kolejny raz wspiera firma Screen Network S.A., która na swoich ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych, emituje spot pod hasłem przewodnim akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

BRD KGP

Film jedz_ostroznie.mp4

Opis filmu: 15sekundowy spot filmowy bez dźwięku. Na błękitnym tle pojawiają się kolejno: Tekst w kolorze białym „jednośladem bezpiecznie do celu” wraz z grafiką – loga „Policja” oraz „policyjna R-ka ruchu drogowego”, po czym pojawia się grafika obrazująca rowerzystę w kasku oraz kamizelce odblaskowej oraz czerwony napis „rowerzysto jedź ostrożnie”, po czym kolejno napis „dojedź” jednośladem bezpiecznie do celu”.

Pobierz plik jedz_ostroznie.mp4 (format mp4 - rozmiar 3.6 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony