Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych

Data publikacji 16.06.2017

W dniach 12-14 czerwca 2017 w Nidzicy odbywał się jubileuszowy Ogólnopolski Turniej BRD dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. O tytuł mistrzów Polski walczyło 17 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe oraz 17 drużyn gimnazjalistów.

Na kilka dni Nidzica stała się prawdziwym centrum bezpieczeństwa ruchu drogowego. To tu odbył się Finał Krajowy 40-tego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Do walki o tytuł mistrzów stanęło 17 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe oraz tyle samo drużyn złożonych z najlepszych w województwach gimnazjalistów. Zmagania rozpoczęły się już w poniedziałek, kiedy dzieci i młodzież przystąpiły do pierwszej konkurencji turniejowej - testu wiedzy.

Także tego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie Turnieju. W pięknej oprawie nidzickiego zamku reprezentantów wszystkich województw naszego kraju przywitali gospodarze i znamienici goście. Na zamku na dzieci czekała także atrakcja - spektakularny pokaz walk rycerskich.

Miasteczko ruchu, tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy

We wtorek - 13 czerwca na terenie Zespołu Szkół nr 3 w Nidzicy rozegrały się konkurencje sprawnościowe: jazda rowerem po specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz jazda rowerem w miasteczku ruchu drogowego. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i starsi koledzy - gimnazjaliści prezentowali doskonałe umiejętności jazdy na rowerze. Tor przeszkód pokazywał, jak wspaniale ci młodzi ludzie opanowali jednoślad. Tu nie ważny był czas pokonania przeszkód - ważna była precyzja, koncentracja, umiejętność zachowania równowagi, oraz oczywiście opanowanie stresu. Rywalizacja była zacięta, każdy z uczestników starał się, by bezbłędnie przejechać tor przeszkód.

W miasteczku ruchu drogowego, które znajduje się przed szkołą,  uczniowie mieli do pokonania tor będący odzwierciedleniem zachowania w normalnym ruchu drogowym. Musieli stosować się do znaków, jechać zgodnie z przepisami, które obowiązują rowerzystów. Mimo, że pogoda niezbyt dopisywała młodym cyklistom, dawali z siebie wszystko.

Jedną z konkurencji turniejowych było także zadanie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Także z tym zadaniem drużyny poradziły sobie bardzo dobrze - wszak to najlepsi z każdego województwa.

Po zliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji  wyłoniono zwycięzców.

Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie Turnieju

W środę w Hali Widowiskowo - Sportowej w Nidzicy nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na miejscu  pojawili się znamienici goście, by docenić umiejętności  i znajomość bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym przez młodych reprezentantów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Wśród nich znaleźli się m.in: Justyna Skrzydło - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa,  Andrzej Sprycha – Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admnistracji,  Sławomir Sadowski- Wicewojewoda Warmińsko- Mazurski,  Marcin Kuchciński- członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego, insp. Tomasz Klimek- Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, mł.insp. Zdzisław Sudoł – Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, mł. insp. Armand Konieczny- Naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji,Grzegorz Napiwodzki- starosta nidzicki oraz burmistrz Nidzicy-  Jacek Kosmala.

Po przemówieniach i gratulacjach złożonych przez gości nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Szkoły podstawowe

Wśród drużyn reprezentujących szkoły podstawowe bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci województwa małopolskiego.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Stroniu w składzie: Martyna Nowak, Natalia Nowak, Adrian Odrowąż oraz Jakub Klimeczko. Opiekunem mistrzów Polski jest  Tomasz Gębala.

Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krośnicy (województwo opolskie) w składzie: Tomasz Warzecha, Milena Hurek, Nico Born oraz Nadia Kalisz. Opiekunem tej grupy jest  Piotr Besz.

Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie (województwo świętokrzyskie) w składzie: Lena Rak, Patryk Kozieł, Karolina Jarząb, Kuba Kaczor. Opiekunem tej grupy jest   Marcin Sztuka.

Najlepszą zawodniczką turnieju wśród reprezentantów szkół podstawowych  została Wiktoria Garbarska ze Szkoły Podstawowej nr 1  w Koluszkach.

Szkoły gimnazjalne

Pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów zajęła drużyna z Gimnazjum w Zakrzowie  (woj. małopolskie) w składzie: Aniela Zawiła, Piotr Haranek i Anna Radwan. Opiekunem zwycięskiej drużyny jest pan  Bogdan Radwan.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) w składzie: Zuzanna Oleksy, Mateusz Trzebiński i Filip Sztuka. Opiekunem drużyny jest   Marcin Sztuka

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Koluszkach( woj. łódzkie) w składzie: Wiktor Stępniewski, Jakub Spała, Jakub Długosz. Opiekunem drużyny jest Jerzy Pecyna.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Filip Sztuka z Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie.

Sędzia główny Turnieju – nadkom. Agnieszka Sałkowska z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podsumowała:

- Uważam, że w tym Turnieju wszyscy uczestnicy są wygranymi. To najlepsi z najlepszych zawodników z całego kraju. Jestem pod wrażeniem ich wiedzy z zakresu prawa o ruchu drogowym, umiejętności  jej zastosowania podczas jazdy na rowerze oraz doskonałej techniki jazdy na jednośladzie. Ten Turniej to nie tylko rywalizacja w poszczególnych konkurencjach. To przede wszystkim doskonały czas do nauki bezpiecznego poruszania się po drogach. Jestem przekonana, że dzięki uczestnictwu w Turniejach BRD ci młodzi ludzie nabywają wiedzę i umiejętności, które zaprocentują w przyszłości. To pokolenie, będzie świadomymi, dorosłymi użytkownikami ruchu drogowego.

Pełne wyniki Turnieju znajdują się na stronie:

http://brd40nidzica.pl/?page_id=682

mk/in/mś

Powrót na górę strony