Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

33 Europejski Turniej Edukacji Drogowej

Data publikacji 17.09.2018

W dniach 6-9.09.2018 w B na Węgrzech na zaproszenie odbył się XXXIII Europejski Turniej Edukacji Drogowejtu (Węgry) odbył się 33 Europejski Turniej Edukacji Drogowej. W szranki stanęły 24 europejskie zespoły (23 kraje). Nasz kraj po raz trzeci reprezentowali uczniowie SP nr 1 we Włoszczowie.

W  Budapeszcie startowały 24 drużyny z 23  krajów, każda z nich liczyła po czterech zawodników w wieku 10-12 lat. Polskę  reprezentowała drużyna będąca laureatem XLI Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla Uczniów Szkół Podstawowych  i Gimnazjalnych, składająca się z zawodników szkoły podstawowej  we Włoszczowie (województwo świętokrzyskie):

NIEDBAŁ KLAUDIA
ZAJĄC LIDIA
SZTUKA KAJETAN
OLEKSY KAMIL

Polska drużyna zajęła 8 miejsce na 24 startujące drużyny. Cztery dni spędzone z uczestnikami z innych krajów to niezwykłe przeżycia, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.  Wspólna  rywalizacja,  zabawa,  zwiedzanie skansenu w Szentendre, rejs statkiem po Dunaju, zwiedzanie  Budapesztu wizyta w Parlamencie,  to niezapomniane wspomnienia młodych uczestników Turnieju.Podczas Turnieju drużyny mają możliwość wykazać  się  wiedzą  i  umiejętnościami w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Warunkiem koniecznym na tym etapie rywalizacji jest doskonałe opanowanie sztuki jazdy rowerem po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego, a także wybór właściwej trasy przejazdu oraz zasób wiedzy potrzebny do rozwiązywania testów.

Celem Europejskiego Turnieju Edukacji Drogowej (ETEC) jest intensyfikacja edukacji w zakresie ruchu drogowego w każdym kraju, a tym samym przyczynienie się do zmniejszenia ryzyka udziału dzieci w wypadkach na rowerach. Konkurs powinien zachęcić Federacje Narodowe do rozwijania własnych działań edukacyjnych w zakresie ruchu drogowego w swoich krajach. Turniej organizowany od 1986 roku, odbywa się we wrześniu w kraju wyznaczonym przez FIA Region I. Po lokalnych, regionalnych lub krajowych imprezach kwalifikacyjnych Federacja Narodowa  zgłasza drużynę składającą się z dwóch dziewcząt i dwóch chłopców w wieku od 10 do 12 lat. Stąd też wydarzenie to ma status europejskiego finału. Najlepsza drużyna wygrywa puchar. Zawodnicy nie są klasyfikowani indywidualnie.

ZG PZM/mś

Powrót na górę strony