Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Rowerzyści i piesi uczestnikami wypadków / film z wypadku

Data publikacji 21.10.2016

Do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego doszło wczorajszej doby na terenie naszego regionu. Wśród osób poszkodowanych dwoje to dwoje rowerzyści, a troje - piesi. W pow. ryckim został potrącony przez samochód 13-letni rowerzysta. Do szpitala trafiła też potrącona przez auto 12-latka, która przechodziła przez jezdnię w miejscu do tego niewyznaczonym. Policjanci apelują zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów.

Do jednego z wypadków doszło wczoraj wieczorem w miejscowości Dawidy w pow. parczewskim.  Ze wstępnych ustaleń wynika, iż 13-latek poruszał się rowerem bez oświetlenia. Chcąc wykonać manewr skrętu w lewo został potrącony przez kierującego fordem focusem. Młody rowerzysta na wskutek odniesionych obrażeń trafil do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, iż  32 letni kierowca osobówki był trzeźwy.

Do wypadku z udziałem rowerzysty  doszło także  m. Domiczyn w pow. włodawskim na DK 82.  76-letnia cyklistka  została potrącona przez o opla corsę. Wstępne ustalenia mundurowych wskazują, że kobieta prawdopodobnie nie zasygnalizowała zamiaru wykonania manewru skrętu  w lewo. W efekcie została zabrana do szpitala z poważnymi obrażeniami. Kierujący autem 71-latek był trzeźwy.

Wśród osób poszkodowanych we wczorajszych wypadkach są także piesi. W m. Tomaszowice w pow. lubelskim wczoraj nad ranem kierujący pojazdem marki Kia jadąc od Sieprawic w kierunku Nałęczowa bokiem pojazdu potrącił 12-latkę, która przekraczała jezdnię w miejscu do tego niewyznaczonym. Nastolatka została przewieziona do szpitala w Lublinie.

Z kolei do dwóch potrąceń pieszych doszło w pow. ryckim. Po godz. 18.00 w Dęblinie przy ul. 15 Pułku Piechoty Wilków kierujący osobową toyotą  51-latek  potrącił przez przejście dla pieszych dwie kobiety. W wyniku zderzenia mieszkanki Dęblina  w wieku 49 oraz 25-lat z obrażeniami ciała trafiły do szpitala. Na szczęcie obrażenia okazały się niegroźne. Kierowca toyoty  był  trzeźwy. Wstępne ustalenia wskazują, że prawdopodobnym powodem zdarzenia było niedostosowanie prędkości kierowcy do warunków panujących na drodze i  nieudzielenie  pierwszeństwa pieszym na przejściu.

Policjanci apelują  o wzmożoną ostrożność  zwłaszcza teraz kiedy jesienne warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom. Pamiętajmy, że nawierzchnia drogi połączona z opadami, lężącymi na drogach liśćmi wydłuża drogę hamowania pojazdu. Także wyprzedzanie, wymijanie i wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy więc powinni pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości i zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Zadbajmy o bezpieczeństwo szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego-pieszych i rowerzystów. Do duzej liczby wypadków z ich udziałem dochodzi w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg sprawia, że dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków. Ich powodem jest także brak elementów odblaskowych i właściwego oświetlenia jednośladu. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.

J.W./ET
AŁ/AK

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.35 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.46 MB)

Powrót na górę strony