Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Elementy odblaskowe – dzięki sprytnemu sposobowi noszenia nie zapomnisz zabrać ich z domu

Data publikacji 21.12.2016

Zazwyczaj najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Tak też wygląda sprawa z pomysłem, który zrodził się w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Ponieważ „słuchaczami” Akademii są dzieci i młodzież organizatorzy pamiętali, aby niektóre zajęcia dotyczyły ich bezpieczeństwa. Młodzi Wynalazcy rozważali problemy widoczności pieszych na drodze. Jako że powinnością ludzi nietuzinkowych jest zadawanie pytań i szukanie innowacyjnych rozwiązań, owocem spotkań jest projekt sposobu noszenia taśm odblaskowych, które są widoczne tylko wtedy, kiedy ich potrzebujemy

Dzięki prof. Januszowi Boratyńskiemu głównemu inicjatorowi przedsięwzięcia, zrodził się pomysł, który pozwala abyśmy cały czas mieli przy sobie element (elementy) odblaskowy, eksponując go dopiero wtedy istnieje taka potrzeba, czyli w warunkach złej widoczności.

Sposób noszenia zaproponowany przez prof. Boratyńskiego i jego podopiecznych daje szansę zapominalskim, którzy mają odblaski ale... w szufladzie biurka. Są też niestety osoby, które uważają, że elementy odblaskowe  na wierzchniej odzieży nie pasują do modnej garderoby. To oczywiście duży błąd. Nie będziemy jednak dyskutowali, zaproponujemy metodę AMW.

Na czym polega? Otóż aby ją wypróbować powinniśmy zaopatrzyć się w certyfikowaną taśmę odblaskową. Nie ma z tym obecnie kłopotu. Można ją kupić w pasmanterii czy na portalach internetowych, 10 metrów taśmy starcza dla około 10 osób.

Odcinamy około 15 cm taśmy lub więcej i jej dolną krawędź umieszczamy pionowo (wzdłuż) po wewnętrznej stronie garderoby (kurtki, płaszcza)  trwale łącząc ją z ubraniem. Górny koniec taśmy powinien być “związany” z ubraniem rozłącznie np. na guzik, agrafkę, rzep. Zwolnienie zaczepu sprawia, że taśma odblaskowa znajdzie się poniżej dolnej krawędzi ubioru stając się widoczna dla użytkowników dróg. Taśmę można też umieścić pod kołnierzem.

W praktyce wygląda to w następujący sposób:

  • Członkowie Akademii Młodych Wynalazców prezentują noszenie elementów odblaskowych
    Członkowie Akademii Młodych Wynalazców prezentują noszenie elementów odblaskowych
  • Prof. Boratyński ze swoim współpracownikiem pokazują, że nawet elegancka marynarka nie przeszkadza w noszeniu elementów odblaskowych
    Prof. Boratyński ze swoim współpracownikiem pokazują, że nawet elegancka marynarka nie przeszkadza w noszeniu elementów odblaskowych
  • Słuchacze Akademii także noszą w ten sposób odblaski
    Słuchacze Akademii także noszą w ten sposób odblaski

Ten „wynalazek” dzieci będą mogły wykonać na dedykowanych lekcjach z wychowania komunikacyjnego. Ich zaletą jest niski koszt oraz to, że odblasku nie będzie można zapomnieć i w razie potrzeby stanie się on widoczny.

Warto jeszcze dodać parę informacji na temat Akademii Młodych Wynalazców (AMW). Jest to całkowicie społeczna akcja, która rozpoczęła swoją działalność w roku akademickim 2015/2016, stworzona przez grupę entuzjastów związanych zawodowo z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, głównie adresowana do młodzieży gimnazjalnej spragnionej wiedzy i ciekawych doświadczeń. Wykład inauguracyjny Akademii pt. „Uczmy się dostrzegać to czego inni nie spostrzegli" wygłosił prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński. Ciekawscy, którzy przychodzą na zajęcia do AMW poznają m. in. pracę planetarium, drukarek 3D, ciekawostki z kryminologii i badań nad DNA oraz szereg innych zagadnień.  

BRD KGP

Powrót na górę strony