Wydarzenia

Rozpoczęły się prace polowe - uwaga na drogi wyjechał ciężki sprzęt rolniczy

Data publikacji 21.04.2021

Nadejście wiosny spowodowało rozpoczęcie prac polowych przez rolników. Na drogach można zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. W związku z tym policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w celu uniknięcia zdarzeń mogących zagrażać życiu lub zdrowiu.

Wraz z wiosną rozpoczyna się intensywny okres w kalendarzu rolników. Czekające prace polowe związane z uprawą gruntu pod zasiewy czy inne zabiegi agrotechniczne wymuszają na rolnikach także odpowiednie przygotowanie maszyn rolniczych.

Choć na naszych drogach można spotkać coraz więcej nowoczesnego sprzętu rolniczego, to jest jeszcze wiele innego rodzaju sprzętu, którego stan techniczny często zagraża bezpieczeństwu pozostałych użytkowników dróg. Pamiętajmy o zadbaniu o właściwy stan techniczny maszyn. Bagatelizowane przez kierujących poruszających się takimi pojazdami niesprawności np. w oświetleniu pojazdów, czy układzie hamulcowym w rzeczywistości może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Niesprawny kierunkowskaz, czy też oświetlenie może być przyczyną tragedii, jaką niewątpliwie jest wypadek drogowy.

Przypominamy, że poruszanie się maszynami rolniczymi po drogach publicznych obliguje kierujących do posiadania nie tylko odpowiednich kwalifikacji, ale również doświadczenia i umiejętności.

Pozostali użytkownicy dróg w przypadku napotkania na drodze dużego sprzętu rolniczego powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Podczas wyprzedzania pojazdy posiadające spore gabaryty manewry wykonujmy z bardzo dużą ostrożnością. Innym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są rzeczy, które zostają przez koła takich pojazdów naniesione na drogę. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawierzchnia na którą naniesiona jest np. glina, czy piach jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna.

Dlatego apelujemy do rolników, aby zanim wyjadą z pola na drogę oczyścili koła swoich pojazdów. Zgodnie z art. 91 kodeksu wykroczeń za zanieczyszczenie drogi przewidziany jest mandat w wysokości do 200 złotych.

Policjanci przypominają by szczególną uwagę podczas prac polowych skierować na nieletnich, którzy angażują się w pomoc. Nierzadko już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Później te same dzieci potrafią bez wiedzy i zgody właściciela uruchomić sprzęt rolniczy, co może prowadzić do tragedii.

Uświadamiajmy dzieci, że są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa. Nigdy nie pozostawiajmy dzieci bez nadzoru przy maszynach i urządzeniach rolniczych, aby zapobiec tragicznym w skutkach zdarzeniom.

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzcach (woj. zachodniopomorskie)

Powrót na górę strony
Polska Policja