Wydarzenia

Mandat za udostępnienie pojazdu osobie bez prawa jazdy

Data publikacji 25.11.2021

Policjanci z rawskiej drogówki ukarali mandatem właściciela busa za udostępnienie samochodu osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdami. Kierowcy posiadającemu aktywny zakaz grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przed południem, 23 listopada 2021 roku patrol ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej 725 w Krukówce zatrzymał do kontroli volkswagena lt. Samochodem kierował 32-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej, który nie posiadał uprawnień do kierowania i obowiązywał go jeszcze 2-letni zakaz kierowania wszelkich pojazdów mechanicznych. Na miejscu pasażera, siedział właściciel auta, który był trzeźwy i ma prawo jazdy. Nie miał wiedzy, o tym, że jego pracownik nie posiada uprawnień. Właściciel auta został ukarany mandatem, za dopuszczenie osoby nie mającej wymaganych uprawnień do kierowania samochodem. Kierującemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, oraz dalszy wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy!!!

Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kierowca, który nie stosuje się do orzeczonego sądownie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd orzeka również obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Komenda Wojewodzka Policji w Łodzi/MŚ

Powrót na górę strony
Polska Policja