Wydarzenia

Nie daj się zaskoczyć warunkom drogowym

Data publikacji 19.01.2023

Zmienne warunki pogodowe, opady deszczu, śniegu, przymrozki oraz skoki temperatury powodują, że na drogach jest ślisko. W takich warunkach łatwo o wypadek. Pamiętajmy więc o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Każda zmiana warunków atmosferycznych sprawia, że zmieniają się także warunki na drogach. Opady deszczu, czy śniegu, mgła, śliska nawierzchnia i niska temperatura znacznie wydłużają drogę hamowania, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu i może być przyczyną wypadków i kolizji. Pamiętajmy, aby stosować zasadę ograniczonego zaufania względem innych kierujących i pieszych.

Apelujemy o to aby nie szarżować, zachować rozsądek i przewidywać zagrożenia. Szczególną ostrożność należy zachować w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Zachowajmy bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego i unikajmy nagłego hamowania, czy skręcania. Panująca aura nie sprzyja również szybkiej jeździe, dlatego warto stosować się do zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pieszym uczestnikom ruchu drogowego przypominamy, że przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych kierujący pojazdem może mieć ograniczone pole widzenia. Dlatego upewnijmy się czy jesteśmy widoczni, a przejście przez jezdnię nie zagrozi w danej chwili naszemu życiu i zdrowiu. W zwiększeniu naszej widoczności niewątpliwie pomogą odblaski, dzięki którym kierowcy będą mogli nas dostrzec ze znacznie większej odległości.

Apelujemy do wszystkich, zarówno kierowców jak i pieszych o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

KWP w Opolu/mś

Powrót na górę strony