Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wydarzenia

(Nie)bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 07.10.2024

Wraz z nadejściem jesieni i pogorszeniem warunków atmosferycznych, widoczność na drogach znacznie się obniża. Od początku 2024 roku na polskich drogach zginęło już 283 pieszych. Pamiętajmy! Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy z dużo większej odległości, co pozwala mu na odpowiednio szybką reakcję i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodzi w obszarze zabudowanym, jednakże skutki wypadków mających miejsce poza obszarem zabudowanym są tragiczniejsze, gdyż w niemal co trzecim wypadku ginie człowiek, zaś w obszarze zabudowanym w co szesnastym. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejszych ich skutków dochodzi co roku w miesiącach jesienno-zimowych.

Główną przyczyną potrąceń pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściach dla pieszych!

Aby poprawić bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach, Policja już od 1 października po raz kolejny prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Świeć Przykładem – Noś odblaski!”. Celem kampanii jest przypomnienie o konieczności noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada wcześniej, a warunki pogodowe dodatkowo ograniczają widoczność.

Dlaczego noszenie odblasków jest ważne?

Noszenie odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest nie tylko obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, ale także kluczowym środkiem bezpieczeństwa. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy z dużo większej odległości, co pozwala mu na odpowiednio szybką reakcję i bezpieczne wyminięcie pieszego. W ciemnych ubraniach, bez odblasków, piesi stają się niewidoczni, co może prowadzić do tragicznych wypadków.

Zasady noszenia odblasków

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, piesi poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do noszenia odblasków. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pieszy znajduje się na chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu, najlepiej w polu działania świateł mijania, aby kierowcy nadjeżdżający zarówno z przodu, jak i z tyłu mogli je dostrzec.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Drogi poza obszarami zabudowanymi często nie są odpowiednio oświetlone i rzadko posiadają chodniki, a kierowcy rozwijają tam większe prędkości niż w miastach. To sprawia, że piesi bez odblasków są niemal niewidoczni dla kierujących pojazdami. Każdy nawet niewielki element odblaskowy może uratować życie, dając kierowcy czas na reakcję.

Pamiętajmy, że nawet mały odblask może uratować życie. Dbajmy o siebie i bądźmy widoczni na drodze!

Od 1 stycznia do 6 października 2024 roku na polskich drogach doszło ogółem do 3183 wypadków z udziałem pieszych. Zginęły w nich 283 osoby, a 2964 zostały ranne.

Powrót na górę strony