Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozdają kamizelki odblaskowe

200 kamizelek, które przekazał funkcjonariuszom ruchu drogowego Starosta piaseczyński trafi do pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Wszystko po to, żeby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni. W 2008 roku doszło do 229 wypadków drogowych na terenie powiatu piaseczyńskiego, w których rannych zostało 299 osób, a 19 zginęło.

Bardzo liczną grupę ofiar stanowią piesi, którzy obok rowerzystów i motorowerzystów określani są mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z udziałem pieszych doszło do 42 wypadków, w których 5 osób zginęło, a 38 zostało rannych. W trakcie zderzenia z innym pojazdem kierowca może liczyć na poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa. Pieszego i rowerzysty nie chroni nic. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest jednym z priorytetów policjantów ruchu drogowego. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno bardzo ważne jest, żeby piesi, rowerzyści i motorowerzyści byli widoczni. 200 kamizelek odblaskowych przekazał funkcjonariuszom Starosta piaseczyński. Wszystkie trafią do niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego powinna szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Pieszy, czy rowerzysta potrącony przez samochód ma niewielkie szanse przeżycia.

Elementy odblaskowe są doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności na drodze. Niestety nadal są niedoceniane, a często właśnie one ratują życie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Odblask zapewnia widoczność nawet ze 150 metrów, bez niego kierowca dostrzega pieszego z około 20-30 metrów. Często nie ma już wtedy czasu na jakiekolwiek manewry i dochodzi do potrącenia.

Zdając sobie sprawę z tego, że same słowa i wszelkie apele oraz ostrzeżenia nie wystarczą, policjanci z piaseczyńskiej drogówki będą rozdawać kamizelki odblaskowe uczestnikom ruchu drogowego, przede wszystkim pieszym,
rowerzystom i motorowerzystom. Będą zachęcać do korzystania z nich, szczególnie w okresach ograniczonej widoczności na drogach.

Policjanci są przekonani, że idea prowadzonych działań "Bądź widoczny na drodze" przyniesie wymierne efekty, a w szczególności przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Noszenie elementów odblaskowych, a w szczególności korzystanie z kamizelek odblaskowych, z pewnością poprawi bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

*) źródło KSP

Powrót na górę strony