Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

We dwóch z promilami w jedym aucie

Wczoraj wieczorem kierowca opla na widok radiowozu gwałtownie zahamował, wybiegł z auta i zaczął uciekać. Jego miejsce za kierownicą szybko zajął pasażer, który nie reagując na sygnały policjantów odjechał samochodem i po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że miał orzeczony zakaz kierowania pojazdami. Szybko wpadł także mężczyzna uciekający pieszo, który jak się okazało nie miał prawa jazdy. Obaj byli pod wpływem alkoholu.

Wczoraj wieczorem bytowscy policjanci z ruchu drogowego zauważyli na ul. Szarych Szeregów opla kadetta. Samochód jechał w od strony miejscowości Chomice. Nagle kierowca opla na widok radiowozu gwałtownie zahamował i gdy samochód jeszcze powoli toczył się, wysiadł z niego i zaczął uciekać. Jego miejsce za kierownicą szybko zajął pasażer auta. Mężczyzna ruszył i nie zwracając uwagi na sygnały dawane przez policjantów zaczął uciekać w kierunku ul. Stary Dworzec. Funkcjonariusze ruszyli w pościg. Już po chwili uciekające auto zostało zatrzymane.

Okazało się, że za kierownicą siedział 24 – letni mieszkaniec Bytowa. Mężczyzna był nietrzeźwy. W organizmie miał prawie 1,3 promila alkoholu. Ponadto wyszło na jaw, że 24 – latek miał sądowy zakaz kierowania pojazdami. Policjanci szybko ustalili również pierwszego kierowcę opla. Drugi patrol zatrzymał go w pobliżu miejsca zamieszkania. 18 – latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a do tego w jego organizmie stwierdzono 0,24 promila alkoholu.

Teraz mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. 18 – latek odpowie za wykroczenie kierowania pojazdem bez uprawnień oraz za jazdę w stanie po użyciu alkoholu. 24 – latek usłyszy zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowania się do zakazu sądowego. Gdyby mężczyzna nie przesiadł się z miejsca pasażera na fotel kierowcy i nie odjechał, nie poniósłby żadnych konsekwencji prawnych.
Za niestosowanie się do zakazu sądowego i kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu i bez uprawnień jest wykroczeniem za które grozi kara grzywny do 5 tys.zł.

*) źródło KWP Gdańsk

Powrót na górę strony