Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadki na Opolszczyźnie

Zmienne warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmierzch w okresie jesienno-zimowym powodują ograniczenie widoczności. Do tego brak elementów odblaskowych w ubiorze pieszych i rowerzystów stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tylko w miniony weekend na drogach Opolszczyzny zginęły cztery osoby.

Wielu wypadków można byłoby zapewne uniknąć, gdyby ich uczestnicy zdawali sobie sprawę z realnego zagrożenia, jakie występuje w okresie jesienno-zimowym. Ograniczona widoczność, mokra nawierzchnia wydłużająca drogę hamowania, prędkość nie zawsze dostosowana do warunków występujących na drodze to czynniki mające istotny wpływ na zaistnienie wypadku drogowego. Jeśli do tego dojdzie brak oświetlenia u rowerzystów, ciemne ubrania pieszych i lekceważenie podstawowych zasad ruchu drogowego zarówno przez pieszych jak i kierujących, skutki mogą być tragiczne.
W miniony weekend na drogach województwa opolskiego doszło do ośmiu wypadków drogowych, w których zginęły cztery osoby, a osiem zostało rannych. Policjanci z opolskiej drogówki zatrzymali 35 nietrzeźwych kierujących. Już w piątek (27.11.2009r.) w miejscowości Biała mężczyzna wtargnął nagle na jezdnię i potrącony został przez kierującego skodą. Następnie na leżącego pieszego najechał kierujący fiatem. Mężczyzna zginął na miejscu. Dzień później (28.11.2009r.) na autostradzie A-4 kierujący mercedesem najechał na tył naczepy włączającego się do ruchu samochodu ciężarowego. W wyniku zderzenia kierowca mercedesa zginął na miejscu. Tego samego dnia dwa śmiertelne w skutkach wypadki miały miejsce w Mechnicach i w Zdzieszowicach. W pierwszym przypadku kierujący bmw w trakcie wyprzedzania zderzył się ze skręcającym w lewo renault. Kierująca renault poniosła śmierć na miejscu. W drugim przypadku kierowca ładowarki budowlanej najechał na przechodzącego przez jezdnię mężczyznę.

Jednym z czynników wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest stosowanie elementów odblaskowych w ubiorze pieszych czy rowerzystów. Nawet niewielkie elementy odblaskowe powodują, że kierowca jest w stanie dostrzec taką osobę z odległości ponad 100 metrów, a to pozwala na podjęcie odpowiednio wczesnej reakcji w sytuacji zagrożenia. Rowerzyści powinni zadbać o sprawność oświetlenia stanowiącego obowiązkowe wyposażenie roweru. Przechodzenie jak też przebieganie osób pieszych przez jezdnię w miejscach zabronionych w wielu przypadkach kończy się nieszczęściem. Przy ograniczonych warunkach widoczności, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym szanse kierowcy na skuteczne wyhamowanie, są minimalne, a szanse na przeżycie osób potrąconych przy prędkości powyżej 50 km/h maleją praktycznie do zera.

Największy wpływ jednak na bezpieczną jazdę ma przede wszystkim nasza wyobraźnia i zdrowy rozsądek - o tym pamiętaj

Powrót na górę strony