Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszał zarzut korupcji w dniu jej zwalczania

Wczoraj, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji, 69-latek usłyszał zarzut wręczenia korzyści majątkowej policjantowi. Kierowca peugeota próbował „zapłacić” funkcjonariuszowi z Milanówka za odstąpienie od ukarania go mandatem za przekroczenie prędkości. Jerzy L. oprócz zapłaty 100 złotych grzywny za wykroczenie, jest też pod policyjnym dozorem. Mężczyzna szybko przekonał się, że zwalczanie korupcji trzeba zacząć od siebie.

Po 16.00 na ul. Kazimierzowskiej milanowscy policjanci namierzyli radarem, jadącego zbyt szybko peugeota. Po kontroli dokumentów funkcjonariusz poinformował kierowcę o ukaraniu go za popełnione wykroczenie drogowe mandatem i punktami karnymi. Gdy na zaproponowaną karę 69-latek zareagował wyjęciem portfela, policjant wyjaśnił mu, że zgodnie z procedurą prawną 100 złotych grzywny musi opłacić na poczcie.

Mimo wyjaśnień funkcjonariusza, mężczyzna dalej trzymał w ręku wyjęty z portfela banknot. Gdy do próby wręczenia pieniędzy policjantowi, dołączył również słowa „dogadajmy się”, został pouczony, że takie zachowanie jest przestępstwem. Kierowca nie zrezygnował ze swojego zamiaru „zapłaty” za odstąpienie przez funkcjonariusza od czynności służbowych. O bezprawności swojego zachowania przekonał się dopiero po zatrzymaniu w policyjnej celi. Wczoraj, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji, Jerzy L. usłyszał zarzut wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu.Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego policyjnego dozoru. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje nawet 10 lat więzienia.

Pamiętaj:

1) Korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze.

2) Kara dotyczy zarówno osoby oferującej, jak i przyjmującej korzyść majątkową lub osobistą.

3) W zależności od wagi przestępstwa karą może być grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 12. Sąd może także orzec tzw. środek karny w postaci: pozbawienia praw publicznych, zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, podania wyroku do publicznej wiadomości czy wreszcie świadczenia pieniężnego na określony cel społeczny. Sąd może również orzec przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa oraz korzyści (lub ich równowartości), jakie sprawca osiągnął, choćby pośrednio z przestępstwa korupcyjnego.

Kodeks Postępowania Karnego mówi, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa korupcji, ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub policję. Dla instytucji państwowych i samorządowych jest to obowiązek prawny.

 

Dodatkowe informacje z zakresu zwalczania korupcji można znaleźć na stronie www.antykorupcja.gov.pl

Powrót na górę strony