Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Niechronieni" - Akcja lubuskiej Policji

Wśród zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym występuje obszar niechronionych uczestników ruchu drogowego. Aby poprawić bezpieczeństwo wśród pieszych, rowerzystów i motocyklistów, policjanci z lubuskiego przeprowadzą kolejne działania, które mają na celu zmniejszenia liczby zdarzeń z udziałem tych, którzy na drodze mają najmniejsze szanse.

W województwie lubuskim sieć dróg w większości nie posiada ścieżek rowerowych i chodników dla pieszych, w związku z tym niechronieni uczestnicy ruchu są narażeni na większe niebezpieczeństwo. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem pieszych są nieprawidłowo wykonane manewry przez kierowców, którzy nie sygnalizują zamiaru skrętu w prostopadłą ulicę, czy zmiany pasa ruchu. Sami piesi często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i poruszają się po złej stronie drogi, czy przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Swoją rolę odgrywa także alkohol, który w za dużych ilościach przyczynia się do wypadków.
W roku ubiegłym na lubuskich drogach doszło do ponad 140 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu - zginęło ponad 20 osób, a więcej niż 125 zostało rannych.

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczynają działania profilaktyczne pod kryptonimem „Niechronieni”, aby ograniczyć ilość zdarzeń z pieszymi, rowerzystami i motocyklistami. Funkcjonariusze będą głównie obecni przy przejściach dla pieszych i miejscach w których ruch regulowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnej, będą zwracali na nieprawidłowości i nieprzestrzeganie przepisów oraz zwrócą uwagę pieszych na to, aby nosili na sobie elementy odblaskowe. To właśnie taka kamizelka, breloczek czy opaska sprawia, że człowiek jest na drodze widoczny z dużo większej odległości przez kierowcę samochodu nawet w miejscach nieoświetlonych. Noszenie na sobie odblasków, które mogą uratować komuś życie to także element kampanii „Użyj wyobraźni” prowadzonej przez policjantów w całej Polsce.

Powrót na górę strony