Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „TELEFON”

Ponad 1.500 skontrolowanych pojazdów, prawie 600 ujawnionych przypadków naruszeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym ponad 100 dotyczących rozmowy w czasie jazdy przez telefon komórkowy to bilans przeprowadzonych przez zachodniopomorskich policjantów działań „TELEFON”.

Działania „TELEFON” przeprowadzone zostały na terenie całego województwa. Wzięło w nich udział blisko 200 funkcjonariuszy zachodniopomorskiej drogówki i prewencji. Mundurowi pełnili służbę głównie w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków. W akcji wykorzystano zarówno oznakowane jak i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Policjanci korzystali również z kamer miejskiego monitoringu.

W trakcie akcji, tak jak podczas codziennej służby, policjanci drogówki zwracali uwagę na kierujących zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, szczególnie na osoby, które w czasie jazdy rozmawiały przez trzymany w dłoni telefon komórkowy.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że rozmowa przez telefon komórkowy wciąż stanowi jedno z głównych przewinień kierowców. Tymczasem prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund, oznacza to, że przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 s, w trakcie których auto poruszające się z prędkością 100 km/h przejeżdża aż 330 m!!!
Ponadto w trakcie rozmowy przez komórkę zdecydowanie zawęża się pole widzenia, reakcje spowalniają się, a tor jazdy samochodu staje się nieco nierówny. Często potwierdzają to sami kierowcy, przyznając, że rozmowa przez telefon komórkowy jest czynnikiem, który najbardziej rozprasza ich uwagę podczas prowadzenia samochodu.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że aż 9 na 10 Polaków ma telefony komórkowe. Jednak ilość zestawów głośnomówiących nie odpowiada ilości telefonów komórkowych i jest zdecydowanie mniejsza. Wynika z tego, że znaczna część kierowców, korzystając w trakcie jazdy z telefonu komórkowego, naraża się na dekoncentrację, a tym samym zwiększa zagrożenie na drodze.

(źródło: KWP w Szczecinie)

Powrót na górę strony