Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś, po raz drugi w tym tygodniu, „Niechronieni”

Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych i motocyklistów , dzisiaj, po raz drugi w tym tygodniu, policjanci w lubuskim prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Naszym celem jest zawsze poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na terenie całego województwa lubuskiego.Aby dochodziło do jak najmniejszej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i motocyklistów – lubuscy policjanci przeprowadzą dzisiaj działania kontrolne, pod kątem bezpieczeństwa nas wszystkich.

Policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych i motocyklistów, będą ujawniać wykroczenia pieszych i kierujących w rejonie przejść dla pieszych, sprawdzą, czy piesi poruszają się po właściwej stronie drogi i czy nie przechodzą przez drogę w miejscach niedozwolonych. Skontrolują też, czy rowerzyści mają przy swoich rowerach prawidłowe oświetlenie.

Dzisiejsze działania „Niechronieni” potrwają przez cały dzień. Przykładem celowości tych policyjnych działań może być przypadek pewnej kobiety z Lipna. Przypomnijmy. Policjanci z Posterunku Policji w Przewozie, podczas patrolu okolicznych miejscowości, zatrzymali nietrzeźwą rowerzystkę, która miała blisko 2 promile w wydychanym powietrzu. Do zatrzymania kobiety doszło we wtorek, 23 marca br. w miejscowości Lipna. Jadąca całą szerokością drogi kobieta od razu zwróciła uwagę policjantów. Gdy 35- latka zorientowała się, ze jedzie za nią radiowóz - zeskoczyła z roweru i próbowała go prowadzić. Nietrzeźwa kobieta oświadczyła policjantom, że wypiła tylko dwa piwka. W jej organizmie było ponad 1,8 promila alkoholu. Każdy z rowerzystów w stanie nietrzeźwości stanie przed sądem. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje wysokie grzywny oraz karę pozbawienia wolności do roku.

Rowerzysta jest takim samym użytkownikiem drogi jak kierowca samochodu czy pieszy. Rowerzyści często o tym zapominają i czasem wydaje się, że na drodze czują się zupełnie bezkarni.Rowerzysta czy motocyklista pod wpływem alkoholu, to takie samo zagrożenie w ruchu, jak pijany kierowca auta.

Tylko w tym tygodniu policjanci zatrzymali kilkudziesieciu pijanych rowerzystów na lubuskich drogach. Jeden z rowerzystów przyczynił się do wypadku drogowego koło Kostrzyna. Mężczyzna na rowerze jechał po zmroku i był niewidoczny na drodze – nie miał odblasku, nie było go widać. W ostatnim momencie kierowca betoniarki, który jechał za rowerzystą, zahamował w ostatnim momencie. Ale w betoniarkę wjechał samochód osobowy. Ranne zostały trzy osoby, w tym kobieta w 8 miesiącu ciąży. Rowerzyście nic się nie stało.

Dlatego już dzisiaj kolejne działania „Niechronieni” w naszym województwie.

 

(źródło: KWP Gorzów Wlkp.)


 

Powrót na górę strony