Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy weekend na drogach

Początek wakacji to dla wielu osób doskonała okazja do wyjazdów i urlopów. W atmosferze zabaw i imprez niektórzy zapominają jednak o zdrowym rozsądku. Dlatego od początku lipca ruszyły intensywne kontrole oraz wzmożona praca Policji. Działania prewencyjne mają zadbać o bezpieczeństwo, a także przypomnieć o rozsądnym zachowaniu się na drogach. Kontroli podlegają przede wszystkim kierowcy. Policjanci sprawdzają także stan techniczny pojazdów, przygotowanie do jazdy - czyli np. czy dzieci przewożone są w fotelikach,a pasażerowie i kierowca mają zapięte pasy.

Ładna pogoda, początek wakacji i wolnego czasu - to wszystko sprzyja letnim wyjazdom. Od początku lipca widoczny jest wzmożony ruch na drogach, szczególnie w kierunku miejscowości turystycznych i wypoczynkowych. Jak co roku, dużym powodzeniem cieszą się tereny nadmorskie oraz południe kraju. To właśnie tam wsytępuje największe ryzyko kolizji drogowych. Apelujemy aby szczególnie na tych obszarach kierowcy zachowali rozsądek i uwagę podczas jazdy. W ciągu pierwszego weekendu lipca doszło do 388 wypadków. W tych zdarzeniach 25 osób poniosło śmierć, a 529 zostało rannych. Pomiary prędkości, wzmożone kontrole - z takimi działaniami ze strony funkcjonariuszy zetkną się polscy kierowcy przez cały okres wakacji.

Mimo licznych apeli, problemem nadal pozostają nietrzeźwi kierowcy, którym w dalszym ciągu nie brakuje odwagi by siąść za kółkiem. Alkohol to jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zdarzeń drogowych. Osoby po zakrapianych alkoholem imprezach i urlopach nie widzą przeszkód w kierowaniu pojazdem. W ciągu trzech dni funkcjonariusze zatrzymali 2092 kierowców na tzw. podwójnym gazie. To ponad 100 osób więcej niż w zeszłym roku w tym okresie. Funkcjonariusze w dalszym ciagu prowadzą wszelkie działania by wyeliminować nietrzeźwych kierowców. Pod kontrolą pozostają rownież kierowcy autobusów wycieczkowych, przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.

Przyczyną wypadków i kolizji na drogach jest zazwyczaj nadmierna prędkość, brawurowa jazda, niedostosowanie się do przepisów czy brak wyobraźni. W czasie wakacyjnych wyjazdów oraz imprez - warto zadbać o bezpieczną podróż. Jazda samochodem powinna być dostosowana do sytuacji na drodze. Siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy o pasach bezpieczeństwa, należytym wypoczynku przed podróżą oraz zapewnieniu kierowcy dogodnych warunków do jazdy.

(ps)

Powrót na górę strony