Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco! Zaplanuj swoją podróż!

Wakacje to dla każdego czas wyjazdów i wycieczek. Jedni podróżują pociągiem, inni samolotem, jednak najwięcej urlopowiczów decyduje się na samochód. Wzmożony ruch i utrudnione warunki na drogach mogą szybko doprowadzić do kolizji. To właśnie w okresie wakacji powinniśmy zachować wyjątkową ostrożność podczas jazdy. Aby wszyscy, którzy wybrali się na urlop – mogli bezpiecznie z niego powrócić, warto zapoznać się ze wskazówkami na temat bezpiecznej podróży.

Komfort podczas jazdy samochodem zależy przede wszystkim od dobrego przygotowania pojazdu. Długie trasy, w jakie wyruszamy to prawdziwy sprawdzian dla kierowców. Należy pamiętać o kontroli stanu technicznego, wyposażenia samochodu, a także ważności ubezpieczenia OC. Powinniśmy sprawdzić m.in. sprawność/działanie świateł, układu hamulcowego i jezdnego oraz zawartość płynów. Wizyta w punkcie diagnostycznym nie zajmie dużo czasu, a w pełni sprawny pojazd nie stanie się problemem podczas urlopu. Warto dużo wcześniej zaplanować daleką podróż – ważne jest ustalenie trasy oraz miejsc odpoczynku. Warto również sprawdzić aktualne informacje dotyczące remontów i budowy na wyznaczonej przez siebie trasie. W momencie kiedy siadamy za kierownicą powinniśmy być w pełni wypoczęci. Zmęczenie i niewyspanie kierowcy może doprowadzić do tragedii.

Podczas jazdy samochodem zwróćmy szczególną uwagę na to czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy. Używamy ich w trosce o własne życie – w razie wypadku dwukrotnie zwiększają szanse na przeżycie. Zapinamy je nie po to by uniknąć mandatu, a po to by chronić własne bezpieczeństwo. Dbałość o najmłodszych jest obowiązkiem każdego rodzica. Nie zapominajmy więc, że dzieci powinny być przewożone w specjalnie przeznaczonych do tego fotelikach. Powinny być one dostosowane do budowy ciała dziecka, więc przed ich zakupem zapoznajmy się z obowiązującymi normami. Pamiętajmy o odpowiednim umocowaniu w fotelika na tylnej kanapie samochodu.

Aby zadbać o jak najlepszą podróż grup wycieczkowych i kolonijnych funkcjonariusze Policji prowadzą kontrole autokarów i ich kierujących. Polegają one na dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, wyposażenia oraz przygotowania go do podróży większej liczby osób. Kontroli podlega też stan trzeźwości kierowcy oraz ważność posiadanych przez niego dokumentów.

Kierowca samochodu powinien zadbać o pełen komfort podczas podróży. Należy przede wszystkim dostosować jazdę do sytuacji na drodze, natomiast prędkość do przepisów. Pamiętajmy o zakazie użycia telefonu komórkowego, a przede wszystkim o zupełnej abstynencji w czasie jazdy. Zwróćmy również uwagę na fakt, że nasze umiejętności za kierownicą nie chronią przed brakiem doświadcza i błędami innych użytkowników ruchu.
Powyższe wskazówki umożliwią nam bezpieczne dotarcie na miejsce wypoczynku oraz szczęśliwy powrót. Mając je wszystkie na uwadze z pewnością unikniemy wielu tragedii. Wypoczynek pozostanie więc miłym wspomnieniem, a nie fatalnym przeżyciem.

(ps)

 

Powrót na górę strony