Wydarzenia

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność

W dniach 21 – 22 listopada br. odbyła się II Międzynarodowa Konferencja „Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność”, pod patronatem marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego – zarówno od pieszego jak i kierowcy.

Organizatorem konferencji był Minister Sprawiedliwości, a współorganizatorami: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Transportu Samochodowego, „Alter Ego”- Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych, „Przejście”- Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych.

Wypadki drogowe nierozerwalnie łączą się z ofiarami tych zdarzeń, a więc z cierpieniem ludzkim. Często z utratą życia lub zdrowia, długotrwałym leczeniem, niepełnosprawnością, która pozostaje do końca życia. Straty te są niewymierne w jakichkolwiek dobrach materialnych.

Wypadki drogowe to także straty materialne wymierne w pieniądzach. Koszty leczenia, wypłaty odszkodowań, renty inwalidzkie, utrata dochodów z tytułu śmierci lub kalectwa żywiciela rodziny, i in. Jednak najbardziej bolesne i tragiczne są starty ludzkie. Tylko w 2009 roku odnotowano w Polsce 61 618 ofiar wypadków drogowych, z czego 4572 były to ofiary śmiertelne. Skala zagrożenia wypadkami zarówno w Polsce jak i na świecie nadal jest bardzo wysoka.

Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego – zarówno od pieszego jak i kierowcy. Szczególnie kierowcy powinni mieć świadomość, że prowadząc swój pojazd są odpowiedzialni nie tylko za własne bezpieczeństwo ale też zdrowie i życie innych osób poruszających się po drogach. To ogromna odpowiedzialność.

Pierwszy dzień konferencji Ofiary Wypadków Drogowych – Nasza Wspólna Odpowiedzialność (21 listopada, niedziela) był zaplanowany w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie, gdzie odbyła się msza święta i modlitwa ekumeniczna za ofiary wypadków i katastrof komunikacyjnych. Po mszy, o godzinie 15:00 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem: „Dajmy sobie szansę na bezpieczne życie”. W Zabawie powstaje pomnik Pamięci o Ofiarach Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych, a w przyszłości będzie się tam mieścił Ośrodek Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych.

22 listopada (poniedziałek), w drugim dniu konferencji, o godzinie 11:00 rozpoczęło się spotkanie w Sejmie RP. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przedstawił założenia ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna odpowiedzialność”, a następnie w dwóch sesjach referatowych paneliści z poszczególnych resortów, eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz goście z krajów Unii Europejskiej podzielili się doświadczeniami na temat sposobów ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych.

W skład Komitetu Honorowego Konferencji wchodzą: minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, minister zdrowia Ewa Kopacz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie www.ms.gov.pl
 

Powrót na górę strony